
8-PORT GIGABIT ETHERNET SWITCH .
8-PORT GIGABIT ETHERNET SWITCH .
Key Features
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Features 8 networking ports to easily establish a local network or expand your existing one
- With Wall mounting feature, you can conveniently install the switch while keeping the wires and cables organized
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
TEG1008M is a high-performance 8-port full Gigabit desktop Ethernet switch designed for Tenda's high-speed cascading scenarios for small and medium-sized surveillance, small and medium-sized businesses. Designed with a mini steel shell, it does not take up space and has a strong heat dissipation. Provides 8 10/100/1000 Mbps auto-negotiation ports, which increases transmission rate by 10 times, improves large file forwarding rate, and effectively solves problems such as video jams and picture loss in high-definition surveillance environments. The TEG1008M supports desktop/wall mount installation, plug and play, no setup, easy to use, and is ideal for improving network performance.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 5.5" |
| Height | 1" |
| Modular | No |
| Brand Name | Tenda |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Product Name | 8-Port Gigabit Desktop Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | TEG1008M |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
Show all 18 specsShow fewer
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Manufacturer Part Number | TEG1008M |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.tendaus.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
Related Products
More in STK-SW from TENDA TECHNOLOGY and similar brands


5PORT GIG ETHERNET SWITCH METAL CAPACITY 10GBPS MDI/MDIX WALL MNT

8-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

DGS-1100 SERIES 5 PORT GIGABIT SMART MANAGED SWITCH
More from TENDA TECHNOLOGY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


