
700W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 3 OUT LIGHTED ON/OFF SWITCH
700W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 3 OUT LIGHTED ON/OFF SWITCH
Key Features
- 700W continuous output; 1400W peak output (instantaneous)
- Converts 12V DC (battery) power into 110-120V AC (household) power; 3 AC outlets
- Installs in minutes (integrated mounting feet included)
- Provides a quiet alternative to generator noise and fumes
- Includes "battery saver" low voltage alarm/shutdown
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Utilize your vehicle's battery to efficiently power appliances, small electronics and office equipment on the road. Continuously supplies up to 700W of 120V AC power to 3 AC outlets from any 12V battery. Featuring an ultra-compact, lightweight design with metal housing, the PV700HF is the most rugged inverter available.
Tech Specs
| Depth | 8.2" |
|---|---|
| Width | 5" |
| Height | 2.8" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 3 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | PowerVerter |
| Product Name | PowerVerter PV700HF 700W Ultra-Compact Power Inverter |
| Product Type | Power Inverter |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Product Model | PV700HF |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
Show all 22 specsShow fewer
| Output Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Peak Power Load | 1400 W |
| Package Contents | <ul><li>PowerVerter PV700HF 700W Ultra-Compact Power Inverter</li><li>PV700HF Ultra-Compact DC-to-AC Inverter</li><li>Instruction manual with warranty information</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage Range | 10 V DC - 15 V DC |
| Weight (Approximate) | 2.80 lb |
| Continuous Power Load | 700 W |
| Manufacturer Part Number | PV700HF |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in INVERT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


150W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 1 OUT CIGARETTE LIGHTER PLUG

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 1 OUT 2 USB CHARGING PORTS 2.1A

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER CUP HOLDER 2 OUT 2 USB CHARGE PORTS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.