6X6IN CEILING ADAPTER PLATE WITH 2IN WELDED COUPLER
6X6IN CEILING ADAPTER PLATE WITH 2IN WELDED COUPLER
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 6" x 6" adapter plate has a 2" threaded coupling for national tapered pipe. It is used in conjunction with our 2" single-pipe adjustable height suspension adapter (AST-2446/2) for drop distances of more than 3' 10". Pipe coupling is slotted for safely routing signal cable through pipe interior.
Tech Specs
| Depth | 6" |
|---|---|
| Width | 6" |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Product Name | 6" x 6" Ceiling Mounting Plate with 2" Coupling |
| Product Type | Mounting Adapter |
| Compatibility | <p>Faroudja FPP61HD10 Plasma Display</p> |
| Product Color | Black |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
| Manufacturer Part Number | PP-6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
Related Products
More in MNTR-L from PREMIER MOUNTS and similar brands

VESA 75-100 TO 200 ADAPTER PLATE
8IN PRE-CUT NPT 1.5IN PIPE WHITE

COVER TO SYM-PA
More from PREMIER MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


