
California Proposition 65 Warning
6TB LINKSTATION 210 NAS GIGABIT PERSONAL CLD STOR MEDIA SVR
6TB LINKSTATION 210 NAS GIGABIT PERSONAL CLD STOR MEDIA SVR
Key Features
- Pre-tested standard hard drives included with pre-configured RAID
- Entry-class Private Cloud: access and share your content anytime, anywhere over the Internet
- Consolidate storage and backup your PC & Mac computers
- Stream videos and photos to your DLNA/UPnP connected devices
- Built-in Bit Torrent client for simplified file downloading and management
- Easy to use with your smartphone or tablet devices - no computer needed
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Buffalo's LinkStation 210 provides shared storage and backup for PC and Mac* computers, tablets and smartphones on your home network. Just connect it to your wireless router for access anywhere in your home. *Only for MacOS 15 (Sequoia) and earlier.
While on the go, Buffalo's WebAccess service allows you to create a free personal cloud for easy remote access anytime, anywhere over the Internet, and even on your iPhone, iPad and Android devices. With LinkStation 210, you can back up multiple computers simultaneously and enjoy access to terabytes of storage at anytime, anywhere.
Tech Specs
| Depth | 8.1" |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| Height | 5" |
| Protocols | AFP |
| Brand Name | Buffalo |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Buffalo Americas, Inc |
| Product Line | LinkStation |
| Product Name | LinkStation 210 6TB Private Cloud Storage NAS with Hard Drives Included |
| Product Type | NAS Storage System |
| Compatibility | <li>Windows(r) 11 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows(r) 10</li><li>Windows(r) 8 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows(r) 8.1 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows(r) 7 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows Vista(r) (32-bit/64-bit)</li><li>Windows(r) XP</li><li>Windows(r) 2000</li><li>Windows Server(r) 2012</li><li>Windows Server(r) 2008</li><li>Windows Server(r) 2003</li><li>Windows(r) 2000 Server</li><li>Mac OS(r) X up to 10.10*</li>*Some included optional utilities are not supported. The HDD default format is NTFS; to work with Macreformat the HDD using Mac Disk Utility. |
| Product Model | LS210D0601 |
Show all 36 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Product Family | LinkStation 200 |
| Product Series | 200 |
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| Drive Interface | Serial ATA/300 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Standard Memory | 256 MB |
| Package Contents | <ul> <li>LinkStation 210 6TB Private Cloud Storage NAS with Hard Drives Included</li> <li>Setup CD-ROM</li> <li>Quick Setup Guide</li> <li>Ethernet Cable</li> <li>AC Adapter</li> <li>AC Cable</li> <li>Warranty Statement</li> </ul> |
| Country of Origin | Japan |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | LS210D0601 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.buffalotech.com |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of Hard Drives Installed | 1 |
| Number of Hard Drives Supported | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 6 TB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NAS-HD from BUFFALO AMERICAS - CONSUMER NAS and similar brands


4TB LINKSTATION 710D NAS 1X4TB HD INCLUDED 2.5 MULTI-GBE

4TB LINKSTATION 220 NAS 2X2TB PERSONAL CLOUD STORAGE MEDIA SVR

LINKSTATION SOHO 4TB 2-BAY NAS DESKTOP 2X2TB HARD DRIVES INCLUDED
More from BUFFALO AMERICAS - CONSUMER NAS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

