
California Proposition 65 Warning
4TB LINKSTATION 220 NAS 2X2TB PERSONAL CLOUD STORAGE MEDIA SVR
4TB LINKSTATION 220 NAS 2X2TB PERSONAL CLOUD STORAGE MEDIA SVR
Key Features
- Entry-class Personal cloud: access and share your content anytime, anywhere over the Internet
- Easy to set up: Plug into your router for instant network access
- Consolidate storage and backup your PC & Mac computers
- Stream videos and photos to your DLNA/UPnP connected devices
- Built-in Bit Torrent client for simplified file downloading and management
- Easy to use with your smartphone or tablet devices - no computer needed
- 4TB total capacity - 2 Drive bays. 2TB with RAID 1
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Buffalo's LinkStation 220 provides shared storage and backup for PC and Mac* computers, tablets and smartphones on your home network. Just connect it to your wireless router for access anywhere in your home. *Only for MacOS 15 (Sequoia) and earlier.
While on the go, Buffalo's WebAccess service allows you to create a free personal cloud for easy remote access anytime, anywhere over the Internet, and even on your iPhone, iPad and Android devices. With LinkStation 220, you can back up multiple computers simultaneously and enjoy access to terabytes of storage.
Tech Specs
| Depth | 8.1" |
|---|---|
| Width | 3.4" |
| Height | 5" |
| Protocols | BitTorrent |
| Brand Name | Buffalo |
| RAID Levels | 0, 1, JBOD |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Buffalo Americas, Inc |
| Product Line | LinkStation |
| Product Name | LinkStation 220 Network Attached Storage |
| Product Type | NAS Storage System |
| Compatibility | <li>Windows(r) 11 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows(r) 10</li><li>Windows(r) 8 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows(r) 8.1 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows(r) 7 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows Vista(r) (32-bit/64-bit)</li><li>Windows(r) XP</li><li>Windows(r) 2000</li><li>Windows Server(r) 2012</li><li>Windows Server(r) 2008</li><li>Windows Server(r) 2003</li><li>Windows(r) 2000 Server</li><li>Mac OS(r) X up to 10.10*</li>*Some included optional utilities are not supported. The HDD default format is NTFS; to work with Macreformat the HDD using Mac Disk Utility. |
Show all 42 specsShow fewer
| Input Voltage | 110 V AC |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | 220 |
| TAA Compliant | Yes |
| Processor Type | ARMADA |
| Product Family | LinkStation |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | 370 |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Standard Memory | 256 MB |
| Country of Origin | Japan |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/300 |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Processor Manufacturer | Marvell |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Hard Drive Configuration | 2 x 2TB |
| Manufacturer Part Number | LS220D0402 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.buffalotech.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 24 W |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of Hard Drives Installed | 2 |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 4 TB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NAS-HD from BUFFALO AMERICAS - CONSUMER NAS and similar brands


2TB LINKSTATION 710D NAS 1X2TB HD INCLUDED 2.5 MULTI-GBE

4TB LINKSTATION 710D NAS 1X4TB HD INCLUDED 2.5 MULTI-GBE

LINKSTATION SOHO 4TB 2-BAY NAS DESKTOP 2X2TB HARD DRIVES INCLUDED
More from BUFFALO AMERICAS - CONSUMER NAS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

