
6IN CEILING SPEAKER 8OHM WHITE
6IN CEILING SPEAKER 8OHM WHITE
Key Features
- Listen to your favorite music and enjoy great sound with optimal audio output and maximum playback efficiency
- The 2-way Ceiling Mountable speakers provide the finest sound coverage
- 6" speaker size to better suit your specific sound output and placement requirements with reliable audio quality efficiency
- The 8 Ohm impedance keeps the speakers at optimal sound brilliance levels
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 90 Hz-20 kHz
- Handles up to 30 W of RMS power
- 6" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 0.50" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Offers great productivity with 20 kHz maximum frequency response
- Ceiling Mountable form factor for your convenience and simplicity of usage
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cables To Go classroom speakers are specifically designed for use in K-12 classrooms to deliver high quality audio from multimedia presentations, video clips, movies and other curriculum throughout the classroom. This line of speakers is offered in both wall mount and ceiling mount configurations to meet the needs of different classroom designs. Available in industry standard 8 Ohm and 70 volt versions, these speakers ensure long life and quality sound. The Cables To Go Classroom Speakers integrate seamlessly with the TruLink Audio Amplifier to provide a complete classroom sound system. Additionally, the speakers can be combined with the TruLink A/V controller and RapidRun for a complete connected classroom.
Ceiling speakers mount easily for a clean, unobtrusive look while dispersing sound down to students at 125 degrees for full classroom coverage. Wall mount speakers work best in classrooms with sharp angles or room partitions (alcoves) or in rooms where ceiling mounting is not a practical option. Designed for long life, rubber surrounds and poly cone construction provide a durable solution that will not degrade over time compared with paper/foam constructed speaker components.
Tech Specs
| Depth | 3.54" |
|---|---|
| Width | 10.1" |
| Diameter | 9.1" |
| Impedance | 8 Ohm |
| Brand Name | C2G |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 6in Ceiling Speaker - White (Each) |
| Product Type | Speaker |
| Speaker Size | 6" |
| Product Color | White |
Show all 31 specsShow fewer
| Crossover Type | 2-way |
|---|---|
| Woofer Material | Polypropylene |
| Product Material | Iron |
| RMS Output Power | 30 W |
| Tweeter Material | Mylar |
| Country of Origin | China |
| PMPO Output Power | 60 W |
| Packaged Quantity | 1 |
| Woofer Driver Size | 6" |
| Tweeter Driver Size | 0.50" |
| Woofer Driver Material | Polypropylene |
| Tweeter Driver Material | Mylar |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 39904 |
| Certifications & Standards | CE |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 90 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Related Products
More in SPKR from LEGRAND AV - C2G and similar brands


5IN BLACK WALL MOUNT SPEAKER 70V

SPEAKER 2X2 DROP IN 8OHM

SPEAKER 2X2 DROP IN 25/70V
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



