6FT LIGHTNING CHARGING CABLE USB SYNC IPAD/IPHONE/IPOD BLACK
6FT LIGHTNING CHARGING CABLE USB SYNC IPAD/IPHONE/IPOD BLACK
Key Features
- This USB Type-A to Lightning cable connects your iPhone, iPad or iPod device to the USB port on your computer or wall/car charger
- Features a reversible 8-pin Lightning plug and a USB-A plug
- Works with any computer
- MFi-certified for broad compatibility with your Apple iPhone, iPad or iPod
- Compatible with all devices with 8-pin connectors
- Plugs into Apple device in either direction
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's M100-006-BK 6ft Black USB Sync / Charge Cable with Lightning connector allows for uploading and downloading data, while charging the devices at the same time. Cable is MFi-certified for use with the latest generation of iPhone, iPad and iPod devices. Reversible Lightning connector allows plug-ability in either direction to the device.
Tech Specs
| MFI | Yes |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Lightning/USB |
| Cable Length | 6 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 6ft (1.8M) Black USB Sync / Charge Cable with Lightning Connector |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | <b>Apple:</b><br><ul><li>iPhone 5</li><li>iPhone 5c</li><li>iPhone 5s</li><li>iPad (4th Generation)</li><li>iPad Mini</li><li>iPad Air</li><li>iPod Touch (5th Generation)</li><li>iPod Nano (7th Generation)</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | M100-006-BK |
Show all 25 specsShow fewer
| Shipping Width | 1" |
|---|---|
| Shipping Height | 5.30" |
| Device Supported | iPhone |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | M100-006-BK |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Lightning - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Lightning - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in XFER from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
6IN USB TO 4PIN HEADER CABLE USB 2.0-A FEMALE TO MOTHERBOARD IDC
3FT USB EXTENSION CABLE M/F USB 2.0 HIGH SPEED 28/24 AWG USB-A
3FT USB CHARGING / SYNC CABLE APPLE 30PIN DOCK IPAD/IPHONE WHITE
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.