68W USB-C CHARGER GAN 2M PVC C-C CBL WHT 03-RETAIL BOX
68W USB-C CHARGER GAN 2M PVC C-C CBL WHT 03-RETAIL BOX
Key Features
- Power up your portable devices with the constant voltage supply
- Up to 68 W maximum power output
- AC Adapter provides a trouble-free charging solution with reliable, feasible connectivity for your notebook
- 6.60 ft cable length efficiently handles the installation to ensure quicker mounting with maximum usability
- USB Type-C interface provides a quick, worry-free charging experience with maximum dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
BIG POWER AND FAST CHARGE IN A SMALLER SIZE
Experience next-level charging with advanced GaN technology. This powerful addition to our charging family offers fast charging for multiple devices in an unusually compact and convenient size. A USB-C® cable is included so you can start charging, right out of the box.
Gallium nitride (GaN) is a high-performance alternative to the traditional silicon used in charging devices. GaN transistors produce less heat, allowing components to be closer together, which means you get a much smaller charger with all the power of a big one.
FAST CHARGING WITH USB-C POWER DELIVERYFor powering up quickly between meetings or on the go, our Dual USB-C GaN Wall Charger provides fast charging for USB-C PD-enabled devices. Charge a MacBook Pro 15" from 0-50% in just 60 minutes or fast charge an iPhone 8 or later from 0-50% in 30 minutes.
INTELLIGENT POWER SHARINGGet the right amount of power to your devices from each USB-C port. Intelligent power sharing provides the most efficient charge to one large device or any two devices by sensing when each port is in use and directing optimal power accordingly. You can use a single port to charge one USB-C device and get up to 60W, or charge a laptop or tablet up to 50W with one port and a smartphone up to 18W with the other.
PORTABLE AND FOLDABLEFoldable prongs allow for minimum size and maximum portability. It's the perfect charger for business trips or vacation travel, offering a quick yet substantial power boost when you're on the go.
SAFE AND RELIABLEBuilt-in overcurrent and overvoltage protection keeps your charger and connected devices safe while providing welcome peace of mind.
A SINGLE CHARGER FOR EVERY DEVICEOur wall charger supports a wide range of USB-C Power Delivery compatible devices, including those from Samsung and Google as well as MacBook Pro, MacBook Air, iPad Pro, and iPhone 8 and later models.
USB-C CABLE INCLUDEDWe've included a 6.6 ft./2m USB-C to USB-C cable for your convenience, so you can start charging immediately, right out of the box.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Width | 1.2" |
| Height | 2.6" |
| Length | 2.5" |
| Features | Overvoltage Protection |
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-C | Yes |
| Cable Length | 6.60 ft |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge |
| Product Name | BoostCharge Dual USB-C GaN Wall Charger 68W + USB-C Cable |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Type | AC Adapter |
|---|---|
| Compatibility | <ul> <li>Apple AirPods Pro 2nd gen</li> <li>iPhone 15</li> <li>iPhone 15 Pro</li> <li>iPhone 15 Plus</li> <li>iPhone 15 Pro Max</li> <li>Galaxy S23</li> <li>Galaxy S23 Plus</li> <li>Galaxy S23 Ultra</li> <li>Galaxy S24</li> <li>Galaxy S24+</li> <li>Galaxy S24 Ultra</li> </ul> |
| Fast Charging | Yes |
| Product Color | White |
| Device Supported | MacBook Pro |
| Package Contents | <ul> <li>BoostCharge Dual USB-C GaN Wall Charger 68W + USB-C Cable</li> <li>6.6 ft./2m USB-C to USB-C Cable</li> </ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Maximum Output Power | 68 W |
| Manufacturer Part Number | WCH003DQ2MWH-B6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in PWROPT from BELKIN MOBILE and similar brands
20W CAR CHARGER STANDALONE BLK 03-RETAIL BOX

30W USB-C CAR CHARGER CAR CHARGER WITH PPS TECHNOLOGY BLA

20W USB-C PPS WALL CHARGER
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



