California Proposition 65 Warning
65W SMART USB-C POWER ADAPTER 6 FIXED USB-C CABLE-5 POWER CABLE
65W SMART USB-C POWER ADAPTER 6 FIXED USB-C CABLE-5 POWER CABLE
Key Features
- Compatible with most USB-C laptops, Tablet, Cell Phone requiring up to 65W power
- Smart Voltage technology
- Attached USB-C cable
- Stylish, slim and reliable. Compact Size 3.74"x2.17"x0.96"
- Power Output: 5V 3A,9V 3A,12V 3A,15V 3A,20V 3.25A
- Perfect use for Charging Stations and Carts
- Agency Approvals & Certifications: UL, TUVGS, CE, FCC, SAA, RCM, PSE
- Compatible with Acer®, Apple, Asus®, Compaq®, Dell, Fujitsu®, HP, IBM, and Lenovo
- 6.56' (2m) Fixed USB-C Cable - 6.56ft (2m) UL Power Cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Rocstor premium smart 65W USB-C AC power adapter charger is defined by its quality and durability. It is simply stylish, slim and reliable. This versatile universal USB-C charger is the best solution for users who require a second adapter or a replacement adapter for their laptop, tablet, or cellular phone. The 65 W AC Adapter from Rocstor is specially designed to meet the power needs ofyour laptop. Slim and powerful, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets.
This slim smart USB-C power adapter comes bundled with 2 meter (6.56ft) power cord and a 2m (6.56ft) USB-C attached charge cable. It offers fast and efficient charging at home, in the office, or on the go. The Rocstor 65W charger is compatible with Dell™ XPS®, Latitude®, Inspiron® Vostro®, Lenovo ThinkPad®, ThinkPad®, IdeaPad®, ThinkBook®, HP Spectre®, Envy®, Pavilion®, Victus®, OMEN® USB-C enabled laptops and tablets. It features Smart Voltage: technology which automatically detects and delivers the precise and correct voltage to your device. The Rocstor 65W power adapter charger is safe with UL, FCC/CE certifications. Tested, reliable and backed by a two-year limited warranty and lifetime technical support.
Tech Specs
| Depth | 1" |
|---|---|
| Width | 2.2" |
| Height | 3.7" |
| Rugged | Yes |
| Brand Name | Rocstor |
| USB Type-C | Yes |
| Manufacturer | Rocstor |
| Product Line | Smart |
| Product Name | 65W Smart USB-C Laptop Power Adapter Charger |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <p><b>Mac Models:</b></p> <ul> <li>MacBook Air (Retina, 13inch, 2020)</li> <li>MacBook Air (Retina, 13-inch, 2018 - 2019)</li> <li>MacBook Pro (13-inch, 2020)</li> <li>MacBook Pro (13-inch, 2016 - 2019)</li> <li>MacBook (Retina, 12-inch, Early 2015 - 2017)</li> </ul> <p><b>Laptop And ChromeBook Models:</b></p> <ul> <li>Lenovo, HP, Dell, Samsung, Toshiba with USB-C up to 65W</li> </ul> <p><b>Microsoft Surface Models:</b></p> <ul> <li>Surface Pro 7+</li> <li>Surface Laptop 4</li> <li>Surface Go 3</li> <li>Surface Pro 8</li> <li>Surface Laptop Go</li> <li>Surface Book 2</li> <li>Surface Book</li> <li>Surface Laptop 3</li> <li>Surface Laptop 2</li> <li>Surface Laptop</li> <li>Surface Pro X</li> <li>Surface Pro 7</li> <li>Surface Pro 6</li> <li>Surface Pro (5th Gen)</li> <li>Surface Pro 4</li> <li>Surface Pro 3</li> <li>Surface Go 2</li> <li>Surface Go</li> </ul> <b>Tablets:</b><br /> <ul> <li>iPad</li> <li>iPad Pro</li> </ul> |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Output Voltage | 12 V DC |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul> <li>65W Smart USB-C Laptop Power Adapter Charger</li> <li>AC Power Cord</li> <li>Attached USB-C Cable</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Universal Adapter | Yes |
| Maximum Output Power | 65 W |
| Weight (Approximate) | 15.36 oz |
| Additional Information | <ul> <li>AC Power Cable Length: 2m (6.56ft) </li> <li>USB-C Cable Length: 2m (6.56ft)</li> </ul> |
| Maximum Output Current | 3.25 A |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | Y10A273-B1 |
| Certifications & Standards | <li>UL (E360067)</li><li>FCC</li><li>CE</li> |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
Related Products
More in PWRCBL from ROCSTOR and similar brands
More from ROCSTOR
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




