California Proposition 65 Warning
140W SMART USB-C POWER ADAPTER GAN TECHNOLOGY -UL FCC/CE -WHITE
140W SMART USB-C POWER ADAPTER GAN TECHNOLOGY -UL FCC/CE -WHITE
Key Features
- Perfect for USA or International Power.Allows 100-240 VAC of input voltage.
- USB-C output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/5, 28V/5A
- Accurate limited current output.
- Over current protection with Auto-recovery.
- Overload protection and over voltage protection.
- Short circuit protection with Auto-recovery.
- Over temperature protection with Auto-recovery.
- Intelligent LED for PD charging
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Rocstor 140W Smart USB-C Power Adapter offers charging compatibility with numerous USB-C devices such as Apple MacBook Air 13", MacBook Pro 13" (61W), MacBook Pro 14" (67W), MacBook Pro 15.6" (87W), MacBook Pro 16" (96W) and the latest MacBook Pro 16" (140W) charging power requirement. This versatile smart power adapter can charge any HP, Lenovo, Dell and Chromebook™ devices that utilize up to 140W power. Rocstor's 140W Smart power adapter automatically adjusts to your device power requirement up to 140W. This travel and compact charger is rugged, light and it is able to charge laptops, iPad, tablets, cellular phone, earphones and everything else with a USB power input up to 140W. You are able to take advantage of this fast power adapter to charge your Apple iPhone, Samsung Galaxy, or Google Pixel phone and tablets. The slim and compact design charger measures only 2.95" x 2.98" x 1.24" (75 x 76 x 31.4 mm) and features a foldable plug. The Rocstor 140W has the latest GaN (Gallium Nitride) Charging Technology and it holds UL, FCC/CE certifications for the máximum safety protocols. It has a more efficient current transfer, which translates to less power loss to heat. Backed by Rocstor's 1-year warranty and lifetime technical phone support.
Charging cable sold separately.
Key Features:
- Compatible: MacBook Air 13", MacBook Pro 13" with 61W, MacBook Pro 14" (67W),
- MacBook Pro 15.6" (87W), MacBook Pro 16" (96W), MacBook Pro 16" (140W) Power requirement
- Use with: Chromebook, HP, Dell, Lenovo computers
- Use with iPad & Galaxy tablet
- For use with 100-240V AC of input voltage
- Output: 140W Intelligent
- USB-C Output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/5, 28V/5A
- Technology: GaN (Gallium Nitride) Charging
- 1-Year Warranty
- Certifications: UL, FCC/CE
Tech Specs
| Depth | 1.2" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 3" |
| Brand Name | Rocstor |
| USB Type-C | Yes |
| Manufacturer | Rocstor |
| Product Name | 140W Smart USB-C Power Adapter - GaN |
| Product Type | Power Adapter |
| Compatibility | <ul> <li>Chromebook</li> <li>HP Notebooks</li> <li>Dell Notebooks</li> <li>Lenovo Notebooks</li> <li>Samsung Galaxy</li> <li>Google Pixel</li> </ul> <p><b>Apple Products:</b></p> <ul> <li>MacBook Air (M2, 2022)</li> <li>MacBook Air (M1, 2020)</li> <li>MacBook Air (Retina, 13-inch, 2020)</li> <li>MacBook Air (Retina, 13-inch, 2018 - 2019)</li> <li>MacBook Pro (13-inch, M2, 2022)</li> <li>MacBook Pro (13-inch, M1, 2020)</li> <li>MacBook Pro (13-inch, 2020)</li> <li>MacBook Pro (13-inch, 2016 - 2019)</li> <li>MacBook Pro (14-inch, 2021)</li> <li>MacBook Pro (16-inch, 2021)</li> <li>MacBook Pro (16-inch, 2019)</li> <li>MacBook Pro (15-inch, 2016 - 2019)</li> <li>MacBook (Retina, 12-inch, Early 2015 - 2017)</li> </ul> |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | White |
| Output Voltage | 9 V DC |
Show all 18 specsShow fewer
| Device Supported | MacBook Pro |
|---|---|
| Maximum Output Power | 140 W |
| Weight (Approximate) | 11.84 oz |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Manufacturer Part Number | Y10A271-W1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
Related Products
More in PWRCBL from ROCSTOR and similar brands
More from ROCSTOR
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




