
California Proposition 65 Warning
65IN LED+TV H 3YR WARR
65IN LED+TV H 3YR WARR
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Dynamic Crystal Color
- Crystal Processor 4K
- AirSlim
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Let your guests access their most loved content
Introducing the HBU8000, a new hospitality TV delivering premium hotel entertainment experiences. Featuring detailed UHD picture quality and access to top streaming services, Samsung's elevated in-room content solution adds a personal touch to each stay, turning new guests into repeat visitors.
Lifelike color, in its purest state with fine crystal | Dynamic Crystal Color
Elevate your hotel's entertainment experiences with Dynamic Crystal Color. With a billion shades of color, every subtlety can be seen from the comfort of the hotel room.
Sleek and slim, more than ever | AirSlim
Increase flexibility with ultra-slim design, enabling hotel operators to create optimized room layouts that increase guest comfort.
Feel every shade of color as intended in powerful 4K | Crystal Processor 4K
Feel every shade of color as intended. Powerful 4K upscaling ensures you get up to 4K resolution for the content you love.
Centralize content discovery and promotions | Smart Hub
Smart Hub offers guests easy access to a variety of custom content. Guests can enjoy their favorite Netflix movies and shows from their hotel room just like at home. Furthermore, managers can add the latest hotel promotions to the home screen for natural integration into the room environment.
Enhanced sense of depth and color | Contrast Enhancer
Contrast Enhancer ensures that every image appears more natural with incredible detail. This innovative picture technology analyzes regions of each image and dynamically adjusts the contrast, resulting in an enhanced sense of depth and color.
See dark and light in every scene | HDR
View perfectly balanced light and dark scenes with expanded contrast for greater picture depth and nuance. Every piece of content on the HAU8000 Series looks incredible.
Virtual sound that tracks the action | Object Tracking Sound Lite (OTS Lite)
A 3D surround sound with our virtual top channel audio will allow any room, small or large, to be fully immersed in the audio experience.
The richer sounds of synergy between TV and soundbar | Samsung Q-Symphony Lite
Construct richer in-room audio that adds depth to any piece of content. By seamlessly synchronizing the Samsung TV and soundbar, this powerful combination delivers sound simultaneously from both devices without any complicated setup.
Theater sound for every room | Adaptive Sound
Curate a fully immersive content experience during every watch with Adaptive Sound. Movies and shows sound dynamic and clear to perfectly match what's on screen.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.01" (26 mm) |
| Width | 57.12" (1451 mm) |
| Height | 32.75" (832 mm) |
| Ethernet | Yes |
| Features | Security Mode |
| Brand Name | Samsung |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Samsung |
Show all 49 specsShow fewer
| PC Streaming | Yes |
|---|---|
| Product Name | HBU8000 Crystal UHD 4K Hotel TV |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Service Type | TV Plus |
| Sound System | Dolby MS12 |
| Wireless LAN | Yes |
| Digital Tuner | DVB-T2 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | HG65BU800NF |
| DLNA Certified | Yes |
| Processor Type | Quantum Processor Lite |
| Product Family | HBU8000 |
| Product Series | HBU8000 |
| Internet Access | Yes |
| Depth with Stand | 11.09" |
| Package Contents | <ul> <li>HBU8000 Crystal UHD 4K Hotel TV</li> <li>Remote Controller</li> <li>Samsung Smart Control</li> <li>Mini Wall Mount</li> <li>Vesa Wall Mount</li> <li>Power Cable</li> <li>Quick Install Guide</li> <li>Data Cable</li> </ul> |
| RMS Output Power | 20 W |
| Width with Stand | 57.12" |
| Height with Stand | 34.24" |
| Screen Size Class | 65" |
| Streaming Service | YouTube Kids |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 |
| Backlight Technology | LED |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Weight (Approximate) | 46.08 lb (20.90 kg) |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Manufacturer Part Number | HG65BU800NFXZA |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| Motion Interpolation Technology | PQI 2200Hz |
| Weight with Stand (Approximate) | 46.96 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HOSP from SAMSUNG COMMERCIAL HOSPITALITY LCD and similar brands

More from SAMSUNG COMMERCIAL HOSPITALITY LCD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


