
4X4 HDMI TRUE 4K SCALING MATRIX VIDEO WALL W/FAST SWITCHING
4X4 HDMI TRUE 4K SCALING MATRIX VIDEO WALL W/FAST SWITCHING
Key Features
- 4 x 4 HDMI input/output connections
- Multiple Control Methods - system management via front-panel pushbuttons, IR, RS-232 control, and Ethernet connection for web GUI or Telnet
- View and control via ATEN Video Matrix Control App in a swift and agile way
- True 4K Resolutions -handles uncompressed video resolutions up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160@60Hz (4:4:4)
- 4K Scaler -features a 4K video scaler to convert input resolutions to the optimum display resolutions
- Seamless Switch™ -features close-to-zero second switching for continuous video streams, real-time switching, and stable signal transmissions
- Video Wall -allows you to create custom video wall layouts via intuitive web GUI
- True 4K EDID Expert -selects optimum EDID settings for smooth power-up, high-quality display, and use of the best resolutions across different screens
- FrameSync -prevents image tearing by synchronizing the scaler output frame rate to the input signal frame rate
- HDMI (3D, Deep color, 4K); HDCP 2.2 compatible
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
True 4K Pro AV solutions with High Dynamic Range (HDR) technology is the trend of high-definition video that delivers the ultimate visual experience with exceptional sharp and vibrant video quality. ATEN's VM6404HB True 4K HDMI Matrix Switch with Scaler is compatible with the latest True 4K video resolutions of 4096 x 2160 / 3840 x 2160@60Hz (4:4:4) and HDR, guaranteeing crystal-clear images across four displays.
The VM6404HB supports 4K@60Hz, HDMI 2.0, and HDCP 2.2 and features Seamless Switch™ that employs an FPGA matrix architecture that ensures continuous video streams, real-time control, and stable signal transmissions. With a built-in high-performance scaler, the VM6404HB easily converts various input resolutions into various output display resolutions, giving viewers the best video and picture quality across all displays. The switch integrates video wall functionality with an easy-to-use web GUI that lets you create 8 connection profiles that can be customized into different video wall layouts.
The VM6404HB is an ideal solution for applications that require multiple HDMI displays with multiple HDMI sources to be conveniently set up - such as for stage presentations, digital classroom, video conference rooms, and any installation that requires real-time synchronization.
Tech Specs
| Depth | 17" |
|---|---|
| Width | 10.3" |
| Height | 1.7" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Line | VanCryst |
| Product Name | 4 x 4 True 4K HDMI Matrix Switch with Scaler |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Product Model | VM6404HB |
Show all 32 specsShow fewer
| Graphics Modes | 4K |
|---|---|
| Product Family | VanCryst |
| Device Supported | Display |
| Package Contents | <ul> <li>4 x 4 True 4K HDMI Matrix Switch with Scaler </li> <li>1 x Power Cord</li> <li>1 x IR Remote Control</li> <li>1 x IR Receiver</li> <li>1 x Mounting Kit</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Connectivity (RJ-45) | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 7.76 lb |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VM6404HB |
| Maximum Video Resolution | 3840 × 2160 |
| Maximum Operating Distance | 118.11" |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Number of Input Devices Supported | 4 |
| Number of Connectivity (RJ-45) Ports | 1 |
Related Products
More in A/V-SW from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL and similar brands


3PORT HDMI MINI VIDEO SWITCH AUDIO 4K X 2K UHD 24/30 HZ

UNIVERSAL MONITOR RISER STAND COMPUTER LAPTOP PRINTERS 1.25-5.5I

2PORT VIDEO SPLITTER W/ SUPPORT UP TO 1280 X 1024
More from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL
Other products available from this brand

350MHZ 2PORT VGA SPLITTER WITH MOUNTING KIT VGA CABLE

6FT 8BUTTON REMOTE PORTSELECTOR FOR USE WITH ALL PP 4.0 MODELS ONLY

FULL HD HDMI OVER IP EXTENDER RECEIVER UNIT

2-PORT USB DVI DUAL DISPLAY PP4.0 SECURE KVM W/ CAC SUPPORT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.