4X4 HDMI MATRIX SWITCH W VIDEO WALL CONTROLLER 4K60HZ HDR 4:4:4
4X4 HDMI MATRIX SWITCH W VIDEO WALL CONTROLLER 4K60HZ HDR 4:4:4
Key Features
- Features 2 operational modes: 4x4 matrix (seamless switch) and video wall
- Supports HDMI input/output with UHD resolutions up to 4K @ 60 Hz (4:4:4)
- Supports multi-resolution output to allow for combination of different display types
- Allows flexible control via frontpanel buttons, IR remote, RS232 commands or TCP/IP
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Extends 4K Video in 2 Operational Modes: 4x4 Matrix and Video Wall
This Matrix Switch is a multi-purpose high-speed video processing system that you can configure for two different output modes: 4x4 matrix (with seamless switching) and video wall. It features four HDMI inputs with resolution up to 4K at 60 Hz and four HDMI outputs to create 10 video wall modes: 2x2, 1x2-2, 1x2, 2x1-2, 2x1, 1x3, 1x4, 3x1, and 4x1. You can set display modes via front-panel buttons, the included IR remote, RS-232 commands or TCP/IP. Access the web GUI to visualize content shared over multiple displays.
Transmits 4K Video with HDR and 4:4:4 Color
The B119-4X4-4K6-VW supports Ultra HD 4K resolutions at 60 Hz with LPCM, Dolby Digital/Plus/EX and DTS audio. It supports HDR (High Dynamic Range), providing a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 4K display. HDCP 2.2 encryption allows you to stream 4K content with no loss in resolution. This switch also supports uncompressed 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Multi-Resolution Support Allows Mixing and Matching of Displays of Different Resolutions
Say you have a brand new 4K/60 Hz HDTV in the living room, but want to also connect your Blu-ray player or media server to the older 1080p TV in the kitchen and the 4K/30 Hz monitor in your home office. The B119-4X4-4K6-VW is backward compatible with 4K/30 Hz and 1080p resolutions via automatic switching, allowing each connected television to display video at its maximum resolution without affecting the other outputs.
Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use
The unit works right out of the box with no software required. Mounting hardware is included for installing the units on a wall, under a desk or in a 19-inch rack. Connect up to four 4K source devices to the HDMI inputs and up to four 4K displays to the HDMI outputs with user-supplied cables. The external power supply comes with four international plug adapters to ensure an AC connection anywhere.
Tech Specs
| Depth | 6.5" |
|---|---|
| Width | 10.6" |
| Height | 1.2" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Under Table |
| Scan Format | 1080p |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 4x4 HDMI Matrix Switch with Video Wall Controller - 4K 60 Hz, 4 HDMI Inputs, 4 HDMI Outputs, HDR, 4:4:4, Multi-Resolution Support |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Product Model | B119-4X4-4K6-VW |
Show all 29 specsShow fewer
| Graphics Modes | 4K |
|---|---|
| Device Supported | Monitor |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>4x4 HDMI Matrix Switch with Video Wall Controller - 4K 60 Hz, 4 HDMI Inputs, 4 HDMI Outputs, HDR, 4:4:4, Multi-Resolution Support</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>IR remote</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>IR receiver cable, 5 ft. (1.5 m)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>3-pin RS-232 Phoenix connector</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.8A; Output: 12V 2.5A) with 4 ft. (1.2 m) cord</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>4x International plug adapters</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>4x Machine screws</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2x Mounting brackets</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Installation instructions</li></ul> |
| Application/Usage | Gaming |
| Country of Origin | China |
| Data Link Protocols | TCP/IP |
| Connectivity (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | B119-4X4-4K6-VW |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Number of Input Devices Supported | 4 |
| Number of Connectivity (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TOOLS from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

CRIMPING TOOL W CABLE STRIPPER FOR PASS-THROUGH RJ45 PLUGS

RJ11 / RJ12 / RJ45 WIRE CRIMPER W/ BUILT IN CABLE TESTER

4PC NETWORK INSTALLER TOOL KIT W/ CARRYING CASE RJ11 RJ12 RJ45
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.