
4X4 HDMI MATRIX SWITCH VIDEO WALL CONTROLLER 4 HDMI INPUT/OUTPUT
4X4 HDMI MATRIX SWITCH VIDEO WALL CONTROLLER 4 HDMI INPUT/OUTPUT
Key Features
- Features 2 operational modes: 4x4 matrix (seamless switch) and video wall
- Supports HDMI input/output with UHD resolutions up to 4K @ 30 Hz (4:4:4)
- Can upscale or downscale output resolutions to 720p/1080p/1920 x 1200/4K @ 30 Hz
- Allows flexible control via front panel buttons, remote or RS232 commands
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Extends 4K Video from 4 HDMI Sources to 4 HDMI Monitors or HDTVs
The B119-4X4-4K-VWL is a 4x4 seamless matrix switch that can also be used as a video wall processor. In switch mode, it can display any of the four HDMI inputs on any of the four HDMI output displays at 4K resolution. In video wall mode, it divides one display across two to four devices at 1080p resolution, creating a super-display of multiple screens. It is ideal for video wall applications in retail settings, concert venues, restaurants and bars, hotels, offices, houses of worship and other applications where large, visually appealing displays are needed.
2 Operational Modes: 4x4 Matrix and Video Wall
This Matrix Switch features four 4K/30 Hz HDMI inputs and four HDMI outputs to create 10 unique video wall splicing modes: 2x2, 2x1, 2x1-2, 1x2, 1x2-2, 3x1, 4x1, 1x3, 1x4 and matrix. Output resolutions can be upscaled or downscaled to 720p, 1080p, 1920 x 1200 or 4K/30 Hz. Seamless video switching ensures no delay or picture loss during transitions. You can set display modes via front-panel buttons, the included remote or RS-232 commands.
Transmits 4K Video with 4:4:4 Color
The B119-4X4-4K-VWL supports Ultra HD 4K resolutions at 30 Hz with LPCM, Dolby Digital/Plus and DTS audio. HDCP 1.4 encryption allows you to stream 4K content with no loss in resolution. This switch also supports uncompressed 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use
The unit works right out of the box with no software required. Mounting hardware is included for installing the unit on a wall or other flat surface. Connect up to four 4K source devices to the HDMI inputs and up to four 4K displays to the HDMI outputs with user-supplied cables. The external power supply comes with four international plug adapters to ensure an AC connection anywhere.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The B119-4X4-4K-VWL is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 4.1" |
| Width | 8.7" |
| Height | 0.7" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Scan Format | 2160p |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B119-4X4-4K-VWL Audio/Video Switchbox |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Model | B119-4X4-4K-VWL |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Graphics Modes | 4K |
| Device Supported | Gaming Console |
| Package Contents | <ul><li>HDMI Matrix Switch </li><li>Remote Control</li><li>3-pin RS-232 Phoenix Connector</li><li>External Power Supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.4A; Output: 12V 1A) with 4 ft. (1.2 m) cord</li><li>4x International Plug Adapters (AS/NZS 3112 Australia, BS 1363 UK, CEE 7/7 Schuko, NEMA 1-15P North America)</li><li>Mounting Hardware</li><li>Installation Instructions</li></ul> |
| Application/Usage | Gaming |
| Country of Origin | Taiwan |
| Number of USB Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | B119-4X4-4K-VWL |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Number of Input Devices Supported | 4 |
Related Products
More in UPS from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


PDU POWER CORDS C19 P-LOCK C20 HEAVY-DUTY 20A 12AWG 3FT WHITE 6PCK

PDU POWER CORDS C19 P-LOCK C20 HEAVY-DUTY 20A 12AWG 3FT BLUE 6 PCK

PDU POWER CORDS C19 P-LOCK C20 HEAVY-DUTY 20A 12AWG 3FT RED 6 PACK
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.