California Proposition 65 Warning
4TB LINKSTATION SOHO 720DB NAS 2X2TB HD INCLUDED 2.5 MULTI-GBE
4TB LINKSTATION SOHO 720DB NAS 2X2TB HD INCLUDED 2.5 MULTI-GBE
Key Features
- Securely store and access your data at blazingly fast speeds
- Hard Drives included - Plug into your router for instant network access
- Native 2.5GbE Multi-Gigabit Ethernet to futureproof your storage needs
- Pre-configured RAID for reliable and robust out-of-the-box experience
- High-performance Hexa-core processor for smooth professional performance
- Time Machine compatible for easy macOS backup
- Set automated data backup and sync for hassle-free backups
- Professional backup software included (NovaBackup for PC license)
- Sync with Dropbox/OneDrive/Azure for hybrid cloud
- Personal Cloud access from anywhere with WebAccess Cloud Service
- TAA compliant - Made in Japan
- 3 Year Warranty and Simple Logical Data Recovery for peace of mind
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
LinkStation™ SoHo 700 | High-Speed Network Storage for Professional Data
Buffalo's LinkStation SoHo 700 is an affordable and easy-to-use personal cloud that is purpose-built to provide small/home office users with a data storage solution to store and manage critical data from one central location. The LinkStation SoHo 700 is available in 4TB, 8TB, and 16TB capacities, and comes with hard drives included and RAID 1 pre-configured for a robust out-of-the-box experience.
The LinkStation SoHo 700 is designed to smoothly handle heavy data load operations. The LinkStation SoHo 700 features a hexa-core processor to provide the reliability and stability you need for intensive multitasking, and the native 2.5GbE port effects 2.5 times faster transfer speed than standard gigabit Ethernet (1GbE), enabling enterprise-level productivity on your network without the need to upgrade to CAT6 cabling.
The LinkStation SoHo 700 supports cloud integration with Dropbox and Microsoft Azure and OneDrive, so you can set up a personal cloud and avoid costly monthly cloud subscriptions. For additional data protection, the duplex firmware will reinforce uptime, and if connecting the unit to a UPS, the UPS sync feature can be used to shut the device down immediately when there is a power outage, thereby preventing possible data loss.
The LinkStation SoHo 700 is bundled with NovaBACKUP for PC and is Time Machine compatible to easily back up data from multiple PC and Mac computers to the same secure location. Each unit comes with a 3-year warranty and is backed by our award-winning, North America-based 24/7 technical support
Tech Specs
| Depth | 8.1" |
|---|---|
| Width | 3.4" |
| Height | 5" |
| Protocols | FTPS |
| Brand Name | Buffalo |
| Form Factor | Desktop |
| RAID Levels | 0, 1, JBOD |
| Manufacturer | Buffalo Americas, Inc |
| Product Line | LinkStation |
| Product Name | LinkStatoin SoHo 720DB 4TB Hard Drives Included (2 x 2TB, 2 Bay) |
| Product Type | NAS Storage System |
| Compatibility | <li>Windows(r) 11 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows(r) 10 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows(r) 8.1 (32-bit/64-bit)</li><li>Windows Server(r) 2019</li><li>Windows Server(r) 2016</li><li>Windows Server(r) 2012R2</li><li>Mac OS(r) X up to 10.12 or later</li> |
Show all 42 specsShow fewer
| Product Model | 720DB |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Product Family | LinkStation 700 |
| Product Series | 700 |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Standard Memory | 2 GB |
| Package Contents | <ul> <li>LinkStatoin SoHo 720DB 4TB Hard Drives Included (2 x 2TB, 2 Bay)</li> <li>Quick Setup Guide</li> <li>Ethernet Cable</li> <li>AC Adapter</li> <li>AC Cable</li> <li>Warranty Statement</li> <li>NASNavigator 2</li> <li>NovaBACKUP Buffalo Edition (5 Licenses)</li> </ul> |
| Country of Origin | Japan |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Additional Information | For More Details Refer to: https://www.buffalotech.com/products/linkstation-soho-700-series-desktop |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | LS720D0402B |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Maximum Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Operating System Supported | Windows 11 x64 |
| Manufacturer Website Address | http://www.buffalotech.com |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of Hard Drives Installed | 2 |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 4 TB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NAS-DS from BUFFALO AMERICAS - DAS and similar brands

4TB LINKSTATION 720D NAS 2X2TB HD INCLUDED 2.5 MULTI-GBE
8TB LINKSTATION 720D NAS 2X4TB HD INCLUDED 2.5 MULTI-GBE
8TB LINKSTATION SOHO 720DB NAS 2X4TB HD INCLUDED 2.5 MULTI-GBE
More from BUFFALO AMERICAS - DAS
Other products available from this brand

MEDIASTATION DVDRW 8X PORTABLE USB 3.0 TAA COMPLIANT

2TB MINISTATION USB 3.2 PORTABLE HD PC MAC

1TB MINISTATION EXTREME NFC USB 3.0 PORTABLE HARD DRIVE .

MEDIASTATION BDXL PORTABLE USB 3.0 BLURAY DRIVE BUS POWERED
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.