
4POST 24IN SLIDING SHELF LIGHT DUTY 45LB CAPACITY
4POST 24IN SLIDING SHELF LIGHT DUTY 45LB CAPACITY
Key Features
- Dry slide rails
- Secure PC with included anti-slip mat and strap
- Shelf extends out 22.5" (572 mm)
- Fits Any for 4 Post Racks
- 45 lbs (21 kgs) capacity
- Supports items up to 25.3" (642 mm) deep, 16.4" (416.6 mm) wide
- Usable depth range 11 - 20" (279 - 508 mm)
- Fits square, round, threaded holes
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The RackSolutions Sliding Computer Shelf lets users install a desktop PC on a server rack with a 1U sliding shelf for easy accessibility and storage. It is specifically ideal for those who need to mount PCs near servers, but want to do so in a space efficient manner. With a depth of 20" (508 mm), the shelf allows support for most desktop PCs with plenty extra space. It also comes equipped with a non-slip mat and strap to keep the device in place while the shelf is slid for use. Our Sliding Computer Shelf is a light duty sliding shelf with a weight capacity of 45 lbs (21 kgs). All of this, combined with the shelf's 22.5" (572 mm) extension range make it easy to service equipment while mounted.
Tech Specs
| Features | Sliding Panel |
|---|---|
| Brand Name | Rack Solutions |
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Product Name | 1U Dry Sliding Computer Shelf with Cable Management Arm |
| Product Type | Mounting Shelf |
| Product Model | 1USHL-112 |
| TAA Compliant | Yes |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li>Rack Mount Shelf</li><li>(8) 10-32 Pan Head Screws 3/8" long</li><li>(8) 12-24 Pan Head Screws 3/8" long</li><li>(8) 12-24 Cage Nuts</li><li>(8) 12-24 Square Nuts</li><li>(3) Clevis Pin 1.5" long</li><li>(1) Ring Pin 11/16" long</li><li>(2) 8-32 Flat Head Screws 3/8" long</li><li>(2) 8-32 Lock nuts</li><li>(1) Anti-Slip Mat</li><li>(1) Nylon Strap</li><li>Cable management arms</li></ul> |
| Country of Origin | United States |
| Maximum Load Capacity | 45 lb |
| Additional Information | <ul><li>Equipment is secured via an Anti Slip Mat and Strap to prevent equipment movement.</li><li>Rack Mount Shelf extends to 22.5"</li></ul> |
Show all 16 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | 1USHL-112 |
|---|---|
| Maximum Adjustable Depth | 20" |
| Maximum Adjustable Width | 17.70" |
| Manufacturer Website Address | http://www.innovationfirst.com |
Related Products
More in RACK-C from INNOVATION FIRST / RACK SOLUTIONS and similar brands
More from INNOVATION FIRST / RACK SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


