
CAGE NUT TOOL
CAGE NUT TOOL
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Don't tear up your fingers trying to install or uninstall those pesky cage nuts. Use this Cage Nut Tool from RackSolutions. This stainless steel tool comes with a hard plastic covering that includes a quick and easy, "U" space size reference guide on the back. It also features 3 holes (10-32, 12-24 and M6) that are sized and labeled for you to easily check to see what screws you have.
FREE Cage Nut Tool with valid purchase and customer review of product. After creating your account and leaving a review on the product purchase, simply e-mail product_specialist@racksolutions.com and include the following information: name, e-mail address, address, city, state, and zip. Limit 1 per customer. Continental U.S. only. Void where prohibited. Expect 7-10 days for delivery after review on the website is verified.
Tech Specs
| Width | 0.1" |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Length | 5.4" |
| Brand Name | Rack Solution |
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Product Name | Cage Nut Tool |
| Product Type | Cage Nut Tool |
| Product Material | Plastic |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 106-1928 |
| Manufacturer Website Address | http://www.racksolutions.com |
Related Products
More in RACK-C from INNOVATION FIRST / RACK SOLUTIONS and similar brands
More from INNOVATION FIRST / RACK SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


