4PORT TRUE 4K HDMI OUTPUT CARD
4PORT TRUE 4K HDMI OUTPUT CARD
Key Features
- Compatible with the VM Modular Matrix Switches; mix and match with modular I/O boards of any type for optimum flexibility
- True 4K Resolutions - handles uncompressed video resolutions up to 3840 x 2160 / 4096 x 2160 @ 60Hz (4:4:4)
- 4K Scaler - features a video scaling function to integrate a video wall seamlessly with various output video resolutions
- Seamless Switch™ - features close-to-zero second switching that provides continuous video streams, real-time switching and stable signal transmissions
- Video Wall - allows you to create custom video wall layouts via intuitive web GUI
- True 4K EDID Expert - selects optimum EDID settings for smooth power-up, high-quality display, and use of the best resolution across different screens
- FrameSync - prevents image tearing by synchronizing the scaler output frame rate to the input signal frame rate
- Audio-enabled, HDMI audio can be extracted and stereo audio can be embedded
- Cable Quality Tester - examines the HDMI cable quality
- HDMI (3D, Deep Color, 4K); HDCP 2.2 Compatible
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VM8824 is a True 4K HDMI output board that works with an ATEN Modular Matrix Switch to offer an easy way to route 4 analog/digital audio/video sources to 4 HDMI displays with True 4K high-definition images support. In addition to the HDMI interface that carries digital A/V signal, the VM8824 also provides 4 stereo audio output ports that enable HDMI audio extraction.
Considering video wall applications always require fast video switching and resolution adaptation, the VM8824 supports Seamless Switch™ technology that provides real-time video switching, a built in 4K scaler that handles different video resolutions, and the EDID Expert technology for fast smooth switching between displays. All of ATEN's VM series input/output boards support hot-swappable installation that gives system integrators great flexibility and efficiency for maintenance. The VM series input/output boards along with ATEN Modular Matrix Switches offer ideal solutions that perfectly meet your demands for multi-interface video applications.
Tech Specs
| Width | 9.37" |
|---|---|
| Height | 0.92" |
| Brand Name | VanCryst |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Line | Professional |
| Product Name | VM8824 4-Port True 4K HDMI Output Board with Scaler |
| Product Type | HDMI Output Module |
| Product Model | VM8824 |
| Product Family | Professional |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Matrix Switcher |
Show all 15 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 1.43 lb |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | VM8824 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AVEXTN from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL and similar brands

FULL HD HDMI OVER IP EXTENDER RECEIVER UNIT

4PORT TRUE 4K HDMI INPUT CARD

3FT HIGH SPEED HDMI ULTRA HD4K EXTENSION CABLE MALE TO FEMALE
More from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


