4PORT 10G OPTICAL OUTPUT CARD 6.2 MILES
4PORT 10G OPTICAL OUTPUT CARD 6.2 MILES
Key Features
- Compatible with the VM3250/VM3200/VM1600A; mix and match with modular I/O boards of any type for optimum flexibility
- Extends audio/video, IR, and RS-232 control signals over long distances via duplex fiber optic cables
- Superior video quality over long-distance transmission - up to 4096 x 2160@60Hz (4:2:0), 300m with VM8584K1 over multimode cables or 10km with VM8584K2 over single-mode cables
- Scaler - features a 4K video scaling function to convert input resolutions to the optimum display resolutions
- Seamless Switch ™ - features close-to-zero second switching that provides continuous video streams, real-time switching, and stable signal transmissions
- Video Wall - allows you to create custom video wall layouts via intuitive web GUI*
- HDMI (3D, Deep Color, 4K); HDCP 2.2 compatible
- Consumer Electronics Control (CEC) support
- Bi-directional RS-232 channel - allows you to connect to serial terminals or serial devices, such as touch screens and barcode scanners
- Bi-directional IR channel - IR transmission is processed one direction at a time, ranging from 30 kHz to 60 kHz
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VM8584 4-Port 10G Optical Output Board offers an easy way to route 4 HDMI sources to HDMI displays through optical extenders, and up to 16/32 input and 16/32 output connections on an ATEN Modular Matrix Switch through various AV interfaces. Designed with fiber optics technology for long-distance transmission, the VM8584 along with its SFP+ module extends uncompressed 4K signal up to 300 m (using VM8584K1) or 10 km (using VM8584K2) over duplex fiber optic cables. The optical fiber simplifies cabling by guaranteeing an interference-free long-haul transmission of audio, video, IR, and RS-232 control signals over one single set of duplex cables that easily connects to the SFP+ slot. Moreover, the VM8584 supports a high data rate of 10.2 Gbps and meets HDMI Specifications that include 3D, Deep Color, and 4K to ensure superior video quality.
The ATEN VM input/output boards are hot-swappable which gives system integrators great flexibility and efficiency for installation and maintenance. The ATEN VM input/output boards along with ATEN Modular Matrix Switches offer ideal solutions that perfectly meet your demands for scalable video-critical applications.
Tech Specs
| Depth | 13.9" |
|---|---|
| Width | 9.4" |
| Height | 0.9" |
| Brand Name | ATEN |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | VM8584K2 Audio/Video Switchbox |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Product Model | VM8584K2 |
| Graphics Modes | 4K |
| Device Supported | Display |
| Package Contents | <ul> <li>VM8584K2 Audio/Video Switchbox</li> <li>4 x SFP+ Modules</li> <li>4 x 3-Pole Terminal Blocks</li> <li>1 x IR Receiver</li> <li>1 x IR Emitter</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Show all 20 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 1.43 lb |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VM8584K2 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 32808.40 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AVDIST from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL and similar brands
16X16 HDMI SCALING MATRIX AND VIDEO WALL W/FAST SWITCHING

3PORT COMPACT HDMI SWITCH 3TO1 MINI AUTO SWITCH 1080P HD
5PORT HDMI SWITCH WITH REMOTE CONTROL 1080P 3D HD
More from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL
Other products available from this brand

350MHZ 2PORT VGA SPLITTER WITH MOUNTING KIT VGA CABLE

6FT 8BUTTON REMOTE PORTSELECTOR FOR USE WITH ALL PP 4.0 MODELS ONLY

FULL HD HDMI OVER IP EXTENDER RECEIVER UNIT

2-PORT USB DVI DUAL DISPLAY PP4.0 SECURE KVM W/ CAC SUPPORT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.