
California Proposition 65 Warning
4K USB C TRIPLE MONITOR DOCK HDMI DP ETHERNET 3.5MM 85W
4K USB C TRIPLE MONITOR DOCK HDMI DP ETHERNET 3.5MM 85W
Key Features
- 135W USB-C power supply to support connected displays and devices
- Supports up to 85W of power delivery to keep your laptop charged
- Triple 4K display extension from a single USB-C connection
- Supports HDMI and DisplayPort resolutions up to 4K, for viewing your screen content at full HD
- Supports 5K, when connected to a DisplayPort display
- USB-A and USB-C ports for fast data transferring
- BC 1.2 USB-A port for enhanced mobile charging
- Hard wired Ethernet port for when security requires it or when WiFi™ is not available
- Reversible, symmetrical USB-C connector, so no guessing how to plug it into your laptop
- Includes DisplayLink graphics transport technology, for crisp text and graphics with very low latency
- Compatible with Windows and Mac operating systems
- 5 year warranty, for peace of mind - with the highest quality docking stations
- Supports AI-powered laptops and devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The USB C 14-in-1 Triple Monitor Docking Station with HDMI, DisplayPort, Ethernet, USB, 3.5mm Audio and Power Delivery connects to USB C or Thunderbolt 3 enabled laptops and is perfect for contributing to a desktop solution, making it the ideal solution while in the office or when working from home.
The USB C triple monitor docking station supports connected devices, such as keyboards, mice, portable hard drives, and other peripherals, all while supporting up to 85W of power delivery to charge and power a laptop. This docking station includes a 135W power supply.
The USB C triple monitor docking station is equipped with three video display outputs, simultaneously splitting content to three display devices while connected to a single source with a USB C output. This docking station is perfect for a triple display desk setup - improving multitasking and productivity and compatible with top brandsincluding Apple, Dell, HP, Lenovo, LG, and Samsung. Connect up to three displays, supporting resolutions up to 4K at 30Hz. Connect up to two displays, supporting resolutions up to 4K at 60Hz, or connect to a single DisplayPort display and support resolutions up to 5K at 60Hz. The USB A port support SuperSpeed USB 5Gbps data transfers ? allowing a full HD movie to be downloaded in under a minute. The USB C port supports SuperSpeed USB 10Gbps ? allowing for twice the amount of data in the same amount of time as the USB A ports. Optimize performance by connecting displays designed for 4K signals and USB C devices designed for 10Gbps transfer speeds.
Ports:
Maximum Supported Resolutions:
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Brand Name | C2G |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | USB C Triple Monitor Docking Station - HDMI, DisplayPort, Ethernet, 85W |
| Product Type | Docking Station |
| Audio Line In | Yes |
| Compatibility | USB-C or Thunderbolt 3 Enabled Laptops |
| TAA Compliant | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
Show all 36 specsShow fewer
| Host Interface | USB Type C |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Notebook |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Package Contents | <li>USB C Triple Monitor Docking Station - HDMI, DisplayPort, Ethernet, 85W</li><li>1 x 1m USB-C Cable</li><li>1 x 20V 6.75A Power Adapter</li><li>1 x Manual</li> |
| Country of Origin | Taiwan |
| USB Type-C Detail | Triple Display Docking Station supports connected devices, such as keyboards, mice, portable hard drives, and other peripherals |
| USB Power Delivery | 85W |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Screen Mode Supported | 4K @30Hz |
| Supported Resolutions | 5120 x 2880 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | C2G54535 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 5 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Number of Displays Supported | 3 |
Related Products
More in TDRCON from LEGRAND AV - C2G and similar brands
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




