
California Proposition 65 Warning
10FT FLEXIBLE HDMI CABLE STND SPEED - LOW PROFILE CONNECTORS
10FT FLEXIBLE HDMI CABLE STND SPEED - LOW PROFILE CONNECTORS
Key Features
- Enjoy movies with synchronized audio and video using A/V cable, delivering clear sound and sharp visuals for an immersive entertainment experience
- Provides HDMI connector configuration for secure and versatile connectivity, ensuring smooth integration across supported devices
- Direct Stream Digital (DSD) feature enhances usability and operational efficiency, providing reliable performance and simplifying everyday connectivity tasks
- With HDMI Digital Audio/Video - Male connector, it supports computer efficiently, ensuring uninterrupted operation and stable signal quality
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Flexible Standard Speed HDMI Cable with Low Profile Connectors is perfect for connecting a wide variety of devices from computers to projectors and monitors, home entertainment systems to HDTVs and gaming systems, or any audio video applications requiring high speed HDMI features and video resolutions up to 1080p (1920 x 1080) at 60Hz.
This Flexible Standard Speed HDMI Cable was designed for installations in tight spaces and offers many features like 3D video, deep color, Dolby® True HD, DTS-HD Master Audio, and up to 32 audio channels for a multi-dimensional immersive audio experience. All these features will catch the attention of the audience, providing a more realistic video experience.
This Flexible Standard Speed HDMI Cable supports the updated library of Consumer Electronic Control (CEC) commands, allowing communication between devices connected through the HDMI ports. The Ethernet capabilities of the cable allow for Ethernet-enabled HDMI devices to access interactive online content or update device firmware. The gold plated connectors on the cable allow for better shielding, increased electrical conductivity, and durability. Lastly, this fully-functional, high bandwidth cable has been tested to perform at industry standards and is backed by a lifetime warranty.
Tech Specs
| Features | Audio Return Channel (ARC) |
|---|---|
| Shielding | Yes |
| Brand Name | C2G |
| Cable Type | HDMI |
| Jacket Type | VW-1 |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 10ft Flexible Standard HDMI Cable w/ Low Profile Connectors - 1080p |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Color | Black |
| Shipping Width | 8" |
Show all 30 specsShow fewer
| Contact Plating | Gold-flash |
|---|---|
| Shipping Height | 1.20" |
| Device Supported | Gaming Console |
| Connector Plating | Gold |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 36 AWG |
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Weight (Approximate) | 0.15 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | C2G41398 |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
Related Products
More in TDRCON from LEGRAND AV - C2G and similar brands
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




