4K HDR LASER PROJECTOR WITH 5500LM3840 X 2160 RESOLUTION
4K HDR LASER PROJECTOR WITH 5500LM3840 X 2160 RESOLUTION
Key Features
- 4K UHD (3840x2160p) high-brightness laser projector with 5,500 ANSI lumens, and 21:9 aspect ratio
- Experience gaming on the big screen with 4.2ms low input lag and a magnificent 240Hz refresh rate
- SuperColor technology and HDR/HGL support offers a wide color gamut
- Golf Mode supports major golf simulators for lifelike play on world-class virtual courses
- Setup options include 1.7x optical zoom, 0.8x-2.0x digital zoom, H/V keystone, 360-degree projection, portrait mode, curved screen projection, and 4-corner adjustment
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- This projector is ceiling mountable; compatible with ViewSonic mount PJ-WMK-007
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Bring the movie theater home with the ViewSonic® LS901-4K laser projector. Experience stunning 4K detail and vibrant colors that make your favorite films and shows come alive, even in big rooms. Enjoy a truly cinematic experience with HDR/HLG support and a widescreen 21:9 aspect ratio. Set it up anywhere thanks to flexible installation options like optical zoom, vertical lens shift, and 360° projection - you'll get a perfect picture every time. Plus, the long-lasting laser light source means you can enjoy brilliant entertainment for years.
Bigger than Your TV
Supersize your entertainment and experience cinema-like visuals up to 300"-at a fraction of the cost per square inch compared to a traditional television. Transform your viewing with an immersive big-screen experience.
True 4K Ultra HD Resolution
This projector delivers 8.3 million pixels and true 4K UHD 3840 x 2160 resolution with HDR enhancements. Enjoy stunning detail and images when viewing 4K movies, sports, games and content for the ultimate home entertainment experience.
Powerful Brightness, Stunning Detail
Immerse yourself in stunning visuals with 5,500 ANSI lumens of brightness. A state-of-the-art Texas Instruments .65" DMD chip delivers bright, vibrant images with exceptional contrast, revealing deeper blacks, brighter whites, and remarkable detail for a truly captivating experience.
Ultra-wide 21:9 Cinematic Views
Experience movies and games as they were meant to be seen. The ultra-wide 21:9 aspect ratio fills your field of vision, creating a truly cinematic experience that draws you into the action like never before.
Easy Setup in Any Space
Project the perfect image anywhere. 1.7x zoom, vertical lens shift, and H/V keystone correction offer unparalleled installation flexibility. Even 360° projection is possible, letting you create a stunning display in any environment. Setup is a breeze, regardless of room layout.
Golf All Year Round
Enjoy the thrill of teeing off on world-famous courses without leaving home. From the iconic fairways of Pebble Beach to the challenging links of St. Andrews, our projectors deliver stunning visuals that transport you to the heart of the action.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 11" |
| Width | 13.3" |
| Height | 5.2" |
| Lamp Type | Laser/Phosphor |
| Lens Type | Manual Focus |
| Brand Name | ViewSonic |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Color Family | White |
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
Show all 56 specsShow fewer
| Optical Zoom | 1.7x |
|---|---|
| Power Supply | 100 V AC ~ 240 V AC |
| Product Line | Luminous Superior |
| Product Name | 5,500 ANSI Lumens 4K HDR Laser Projector |
| Product Type | Laser Projector |
| Product Color | White |
| Product Model | LS901-4K |
| TAA Compliant | No |
| Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Product Family | Luminous Superior LS |
| Product Series | LS |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>5,500 ANSI Lumens 4K HDR Laser Projector</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>power cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>remote control</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Start Guide</li></ul> |
| Speaker Included | Yes |
| White Brightness | 5500 lm |
| Application/Usage | Entertainment |
| Country of Origin | China |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Projection Method | Ceiling |
| Output Scan Format | 2160p |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Number of USB Ports | 1 |
| Maximum Focal Length | 27.90 mm |
| Minimum Focal Length | 17.63 mm |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Weight (Approximate) | 10.69 lb |
| Maximum Vertical Sync | 240 Hz |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Manufacturer Part Number | LS901-4K |
| Standard Mode Brightness | 5500 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Minimum Diagonal Image Size | 30" |
| Operating Power Consumption | 245 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| Additional Warranty Information | <p>Three-year limited warranty on parts and labor, 1-year limited warranty on lamp, 1st year free Express Exchange® service</p> |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-PR from VIEWSONIC PROAV PROJECTORS and similar brands

WXGA LASER BUSINESS/EDUCATION PROJECTOR WITH 4500LM 1280X800

0.65 WXGA DLP LASER PROJECTOR WITH 6000LM1.3X ZOOM

ULTRA SHORT THROW LASER INSTALL WITH 5000 ANSI LUMENS WUXGA
More from VIEWSONIC PROAV PROJECTORS
Other products available from this brand

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PA503HD

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PG707X

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PA504W

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PRO9510L PRO9520WL PRO9800WUL
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.