4FT LIGHTNING CHARGING CABLE COILED USB SYNC IPAD/IPHONE/IPOD
4FT LIGHTNING CHARGING CABLE COILED USB SYNC IPAD/IPHONE/IPOD
Key Features
- MFi-certified for use with iPhone, iPad and iPod devices
- Reversible Lightning plug connects in either direction
- Works with any computer or charger with a USB-A port
- 4 ft. cable is coiled to take up less space
- Nickel-plated connectors
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The M100-004COIL-BK USB Sync/Charge Coiled Cable connects your latest-generation iPhone, iPad or iPod to the USB-A port on your USB charger, laptop or desktop computer, so you can charge your Apple device and transfer data at the same time. The cable features a reversible Lightning plug that connects to your Apple device in either direction, ensuring a fast, fumble-free connection.
The M100-004COIL-BK is MFi-certified for use with iPhone, iPad and iPod devices. It's compatible with iPhone (5, 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XR, XS, XS Max), iPad (4th, 5th and 6th generations), iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Air, iPad Air 2, iPod Touch (5th and 6th generations), iPad Pro 12.9 inch (1st and 2nd generations), iPad Pro 10.5 inch and iPad Pro 9.7 inch.
This four-foot cord is specially coiled to take up much less space than a normal cable, and has an effective length of two to three feet when in use. It also resists tangles and knots, making it convenient to store in your car or carry in your purse, backpack or laptop bag. Nickel-plated connectors ensure excellent conductivity, improving performance.
Tech Specs
| MFI | Yes |
|---|---|
| Features | Coiled |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Proprietary/USB |
| Cable Length | 4 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | USB Sync/Charge Coiled Cable with Lightning Connector (M/M), Black, 4 ft. |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | <b>Apple Devices:</b><br /> <ul> <li>iPhone 5</li> <li>iPhone 5c</li> <li>iPhone 5s</li> <li>iPhone 6</li> <li>iPhone 6 Plus</li> <li>iPhone 6s</li> <li>iPhone 6s Plus</li> <li>iPad (4th generation)</li> <li>iPad mini</li> <li>iPad mini 2</li> <li>iPad mini 3</li> <li>iPad mini 4</li> <li>iPad Air</li> <li>iPad Air 2</li> <li>iPod touch (5th generation)</li> <li>iPod touch (6th generation)</li> <li>iPod nano (7th generation)</li> </ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | M100-004COIL-BK |
Show all 26 specsShow fewer
| Shipping Width | 2.40" |
|---|---|
| Shipping Height | 4.57" |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | M100-004COIL-BK |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Lightning - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Lightning - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in XFER from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
6IN USB TO 4PIN HEADER CABLE USB 2.0-A FEMALE TO MOTHERBOARD IDC
3FT USB EXTENSION CABLE M/F USB 2.0 HIGH SPEED 28/24 AWG USB-A
3FT USB CHARGING / SYNC CABLE APPLE 30PIN DOCK IPAD/IPHONE WHITE
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.