4FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
4FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Key Features
- Premium cabling for Category 5 and 5e applications, rated for 350 MHz/1 Gbps communications
- Features boots with integral strain-relief and RJ45 (Male) connectors
- PVC 4-pair stranded UTP
- IEEE 802.3ab
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 4 ft. Black category 5e (Cat5e) patch cable has 2 standard RJ45 molded male connectors featuring integral strain relief. The cable is manufactured from PVC 4-pair stranded UTP and is rated for 350MHz/1Gbps communication. Offered in a variety of lengths and colors for all category 5 (Cat5) and 5e cabling needs. Snagless category 5e patch cables are also available (N001-Series). Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Features | Booted |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Length | 4 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | N002-004-BK Cat5e UTP Patch Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | N002-004-BK |
Show all 27 specsShow fewer
| Shipping Width | 7" |
|---|---|
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 9" |
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N002-004-BK |
| Certifications & Standards | <ul><li>IEEE 802.3ab</li><li>IEEE 802.5</li><li>ANSI/EIA/TIA 568</li><li>ISO/IEC 11801</li><li>ETL (category 5e draft 11)</li></ul> |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Connector on First End Details | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ETHERN from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
6FT CAT5 CAT5E PATCH CABLE MOLDED 350MHZ UTP PURPLE RJ45 M/M

6IN CAT6 GREEN UTP GIGABIT SNAGLESS MOLDED M/M RJ45 PATCH CABL

6IN CAT6 BLACK UTP GIGABIT SNAGLESS MOLDED RJ45 M/M PATCH CABL
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.