
48PORT ACS 8000 CONSOLE SVR W/ SINGLE AC PWR SUPPLY TAA COMPLIANT
48PORT ACS 8000 CONSOLE SVR W/ SINGLE AC PWR SUPPLY TAA COMPLIANT
Key Features
- ACS 8000 48-port advanced console terminal management server with single AC power supply offers the performance and reliability necessary to efficiently access and manage IT assets
- Dual 1 gigabit ethernet port for network connectivity & failover and secure inband management for daily networking management
- Expanding connectivity options of 2 Fiber ports (1 gigabit SFP), 8 USB 2.0 ports, 2 RS-485/RS-422 serial ports
- Direct Interface with most common UPS and PDU brands (Vertiv, Emerson, APC, Eaton, ServerTech, Raritan) and Liebert GXT4 UPS
- Powerful dual-core ARM processor and 16GB of flash memory to support automation scripting
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Avocent® ACS 8000 advanced console server series continues the long running success story with a new, ground-up platform of innovation, integrating important new connectivity features such as gigabit fiber, USB and sensors. IT professionals and network operations center (NOC) personnel can now harness these new capabilities to further enable them to perform secure, remote data center management and out-of-band management of IT assets from anywhere in the world. Featuring a dual-core ARM processor architecture with expanded memory capabilities, the updated Linux operating system and DSView™ management software, provides the Avocent® ACS 8000 optimal performance, security, reliability for a complete out-of-band management solution.
High-Performance Design and Advanced Features
-ACS 8000 48-port advanced console terminal management server with single AC power supply offers the performance and reliability necessary to efficiently access and manage IT assets
-Dual 1 gigabit ethernet port for network connectivity & failover and secure inband management for daily networking management
-Expanding connectivity options of 2 Fiber ports (1 gigabit SFP), 8 USB 2.0 ports, 2 RS-485/RS-422 serial ports
-Direct Interface with most common UPS and PDU brands (Vertiv, APC, Eaton, ServerTech, Raritan) and Liebert GXT4 UPS
-Powerful dual-core ARM processor and 16GB of flash memory to support automation scripting
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 9.5" |
| Width | 17.3" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | Vertiv AVOCENT |
| Device Type | Console Server |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Line | ACS |
| Product Name | ACS 8000 Advanced Console Server |
| Product Type | Device Server |
Show all 33 specsShow fewer
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Parallel Port | No |
| Product Model | ACS8048SAC-400 |
| Maximum Memory | 16 GB |
| Product Family | ACS 8000 |
| Product Series | 8000 |
| Centronics Port | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Standard Memory | 1 GB |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of USB Ports | 8 |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 6.80 lb |
| Number of Serial Ports | 48 |
| Manufacturer Part Number | ACS8048SAC-400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CONSVR from VERTIV-IT SYSTEMS and similar brands


48PORT ACS 8000 CONSOLE SVR W/ DUAL AC PWR SUPPLY TAA COMPLIANT
RJ45-F MODULAR SERIAL ADAPTER DB9-F CROSSOVER WIRING ENET

4PK DB-25M CONSOLE ADAP 10PIN FOR PORTSVR TS
More from VERTIV-IT SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



