
16PORT ACS 8000 CONSOLE SVR W/ SINGLE AC PWR SUPPLY TAA COMPLIANT
16PORT ACS 8000 CONSOLE SVR W/ SINGLE AC PWR SUPPLY TAA COMPLIANT
Key Features
- REMOTE MANAGEMENT: Avocent ACS 8000 16-Port Advanced Terminal Management Serial Console Server with Single AC Power Supply allows users to access and troubleshoot remote locations using automatic network failover to cellular (and failback)
- AUTOMATED PROVISIONING: Offers fast, automated configuration with zero touch provisioning; compliant with data center access and security policies; powerful Dual-core ARM processor and 16GB of flash memory to support automation scripting
- 8 USB 2.0 PORTS: Support external devices, IoT products and IT equipment; Features digital input / output & sensor ports
- POWER DEVICE MANAGEMENT: Dual 1 gigabit Ethernet port for network connectivity and failover and secure in band management for daily networking management; Expanded support for Rack PDUs from Vertiv, ServerTech, APC, Raritan and Eaton along with Vertiv GXT4 UPS systems
- ENVIRONMENTAL SENSOR PORT: To connect temperature, humidity, differential pressure, leak, door pin sensors
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Vertiv Avocent ACS8019SAC-400 Serial Console System delivers secure in-band and out-of-band visibility and control to downstream equipment in enterprise data centers, as well as cloud and colocation facilities. This serial console system serves as a secure management gateway and single point of entry keeping you connected to critical IT equipment even in the event of partial or total data center outages. With serial access, environmental monitoring, and comprehensive activity logs for all connected devices, the Vertiv Avocent ACS8000 series provides secure equipment access and control across your data center.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 9.5" |
| Width | 17.3" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | Vertiv AVOCENT |
| Device Type | Console Server |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Line | ACS |
| Product Name | ACS 8000 Advanced Console Server |
| Product Type | Device Server |
Show all 33 specsShow fewer
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Parallel Port | No |
| Product Model | ACS8016SAC-400 |
| Maximum Memory | 16 GB |
| Product Family | ACS 8000 |
| Product Series | 8000 |
| Centronics Port | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Standard Memory | 1 GB |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of USB Ports | 8 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 6.20 lb |
| Number of Serial Ports | 16 |
| Manufacturer Part Number | ACS8016SAC-400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CONSVR from VERTIV-IT SYSTEMS and similar brands

RJ45-F MODULAR SERIAL ADAPTER DB9-F CROSSOVER WIRING ENET

4PK DB-25M CONSOLE ADAP 10PIN FOR PORTSVR TS
KIT HP 641/642/E200 SMART ARRAY 128MB BATTERY-BACKED CACHE MODULE
More from VERTIV-IT SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



