
45U DEEP EXTRA WIDE RACK HEAVY DUTY AI SERVERS WHITE
45U DEEP EXTRA WIDE RACK HEAVY DUTY AI SERVERS WHITE
Key Features
- Maximum capacity: 5000 lb. (2268 kg) stationary, 3500 lb. (1588 kg) rolling load
- 2.5 mm thick steel frame includes extra welds and gussets for greater strength
- White powder-coated finish makes it easier to see ports and cables inside
- 46 in. depth designed to accommodate AI servers and other larger equipment
- Extra wide to allow side channels for accessory mounting, cable routing and airflow
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Heavy-Duty 45U Rack Cabinet Accommodates Servers Used in AI Applications
This SmartRack® 45U rack enclosure is constructed from heavy-duty steel 2.5 millimeters thick with reinforced structural elements, including extra welds and gussets for greater strength, extra connection points, and upgraded casters and levelers to support more weight. This cabinet has a maximum stationary load capacity of 5000 pounds (2268 kilograms) and a maximum rolling load capacity of 3500 pounds (1588 kilograms).
Keeps AI Servers and Other Equipment Secure
The reversible front door, split rear doors and removable side panels lock securely with the included keys to help prevent damage, tampering or theft. The doors and side panels are designed for quick release, making it simple to access connected equipment and cabling with little effort. The removable roof panel has strategically placed pass-throughs to accommodate cables from vertical 0U PDUs and other equipment. The perforated front and split rear doors allow generous airflow from front to rear to help keep your equipment cool and functioning at its peak.
White Server Rack Improves Visibility for Easier Maintenance
The SRH453246W features a white powder-coated finish both inside and outside. This white rack makes it easier to see the equipment mounted inside high-density installations. Improved visibility of ports and cables allows easier, faster installation and maintenance and helps reduce accidental disconnections.
Easy Enclosure and Equipment Installation
This 45U server rack comes fully assembled for quick deployment with pre-installed casters that let you maneuver it over a level surface, where it can be stabilized by adjusting the levelers. Toolless 0U mounting rails allow quick installation of compatible PDUs and vertical cable managers. Built-in baying brackets allow the combination of two or more rack cabinets in a row.
Extra Depth and Width Offer More Installation Options
The SRH453246W is deeper than a standard rack's 42 inches and wider than the usual 600 millimeters. At 46 inches (1168 millimeters) deep, this rack can accommodate larger, heavier servers and other equipment of equivalent mass. The rack's 800-millimeter (31.5-inch) width provides side channels for mounting accessories, more room for routing cables and increased airflow to help keep equipment cool.
Meets Payment Card Industry Standards
The SRH453246W provides physical equipment and media security needed for PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) compliance. This is essential for companies that process, store and/or send credit card information.
Tech Specs
| Depth | 49.2" |
|---|---|
| Width | 31.5" |
| Height | 84.8" |
| Features | Tamper Resistant |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Brand Name | Eaton |
| Rack Depth | 46" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 45U |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | SmartRack |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Name | SmartRack SRH453246W Rack Cabinet |
|---|---|
| Product Type | Rack Cabinet |
| Product Color | White |
| Product Model | SRH453246W |
| Product Family | SmartRack |
| Package Contents | <ul><li>SmartRack SRH453246W Rack Cabinet</li><li>4x Side panels</li><li>8x Side panel locks</li><li>2x Keys</li><li>60x Phillips-head mounting screws (M6 x 5/8 in.)</li><li>60x Nylon cup washers</li><li>60x Cage nuts</li><li>Owner's manual</li></ul><p><br /></p> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Server |
| Assembly Required | No |
| Weight (Approximate) | 516 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | SRH453246W |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 3500 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 5000 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK from EATON and similar brands


9PX 4POST RAIL KIT

9PX 2POST RAIL KIT

SHIP-IN-RACK 4POST RAIL KIT REQ SHIP 5PX G2 WHILE MOUNTED IN RACK
More from EATON
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



