
42W USB C + A CAR CHARGER STANDALONE
42W USB C + A CAR CHARGER STANDALONE
Key Features
- Stop worrying about charging of your mobile devices, keep this auto adapter in the vehicle
- Auto Adapter provide a complete solution for your tablet PC on the road while providing the fastest charging speed
- Auto Adapter with 12 V DC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- USB Type-C interface offers a more refined charging structure and safer to use connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A safe, fast charge in the car.
Our dual car charger is USB-C PD 3.0 certified with PPS technology, optimized for iPhone, Samsung and more, to give you an on-the-go solution for a variety of devices.
Simultaneous charging for two devices.
Fast charge an iPhone, Samsung, or other compatible device while charging another device on your commute.
The power of PPS.
Programmable Power Supply technology dynamically adjusts the charger's power output to fit the needs of the device it's connected to so it can safely deliver an optimum charge.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Features | Compact |
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-C | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge |
| Product Name | BoostCharge Dual Car Charger 42W |
| Product Type | Auto Adapter |
| Compatibility | <p><b>Apple Products:</b></p><ul><li> iPhone 14</li><li> iPhone 14 Pro</li><li> iPhone 14 Plus</li><li> iPhone 14 Pro Max</li><li> iPhone 12</li><li> iPhone 12 mini</li><li> iPhone 12 Pro</li><li> iPhone 12 Pro Max</li><li> iPhone 13</li><li> iPhone 13 Mini</li><li> iPhone 13 Pro</li><li> iPhone 13 Pro Max</li><li> iPad Pro (11") 3rd Gen</li><li> iPad 9th gen</li><li> iPad Pro (12.9") 5th Gen</li><li> MacBook Air M2 (2022)</li><li> MacBook Air 13" M1 (2020)</li><li> iPad Mini 6th Gen</li></ul><p><b>Samsung Smartphones:</b></p><ul><li> Galaxy S21 5G</li><li> Galaxy S21+ 5G</li><li> Galaxy S21 Ultra 5G</li><li> Galaxy S22 5G</li><li> Galaxy S22+ 5G</li><li> Galaxy S22 Ultra 5G</li><li> Galaxy S23</li><li> Galaxy S23 Plus</li><li> Galaxy S23 Ultra</li><li> Galaxy Note20</li><li> Galaxy Note20 Ultra</li></ul><p><b>Google Pixels:</b></p><ul><li> 5</li><li> 6</li></ul> |
| Fast Charging | Yes |
| Input Voltage | 12 V DC |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Device Supported | iPhone |
| Universal Adapter | Yes |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 30W |
| Number of USB Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | CCB005BTBK |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in AMACCS from BELKIN MOBILE and similar brands

1A 1PORT USB CAR CHARGER FOR SAMSUNG IPHONE IPOD LG MOTOROLA
USB DUAL-PORT CAR CHARGER 5V WITH AUTOSENSING FAST CHARGING 4.8A
DC TO DUAL USB POWER ADAPTER 2.1A
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



