
400W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 2 OUT 2 USB CHARGING PORTS
400W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 2 OUT 2 USB CHARGING PORTS
Key Features
- Charges multiple electronic devices in your vehicle
- Features 2 AC outlets, 2.1A USB port and 1.0A USB port
- Plugs into your vehicle's cigarette lighter socket
- Built-in interior cooling fan
- Durable plastic housing
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The PV400USB 400W PowerVerter® Ultra-Compact Car Inverter provides 400 watts of portable power for charging and operating multiple devices in your car, truck, boat or RV. It converts 12V DC power into standard 120V AC power to run a wide variety of electronics, such as laptops, smartphones, tablets, game systems, portable TVs and DVD players, MP3 players and GPS units, as well as low-power lights, camping accessories, battery rechargers for small battery-operated power tools and mobile office equipment. The PV400USB features two AC outlets, a 2.1A USB port and a 1.0A USB port. Just plug the DC input jack with convenient 3-foot cord into the 12V cigarette lighter socket in your vehicle, or use the battery cables to connect to your battery - always connect red to red and black to black. Press the on/off button, and the unit is ready to operate. Easy-to-read LED lets you know the inverter is receiving power from the battery.To prevent you from running down your car battery, the PV400USB turns off automatically when the input voltage falls to 10V. Likewise, the unit will also shut down if it gets too hot (for instance, because your connected devices exceed 400 watts). A built-in ventilation fan keeps the interior cool during extended use. The durable plastic housing is engineered to withstand the rigors of road trips, campouts, business trips and family vacations. No maintenance is required.
Tech Specs
| Depth | 2.8" |
|---|---|
| Width | 3.9" |
| Height | 6.8" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 2 x USB |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | PowerVerter |
| Product Name | PV400USB 400W PowerVerter Ultra-Compact Car Inverter |
| Product Type | Power Inverter |
| Compatibility | <ul> <li>Smartphones</li> <li>Laptops</li> <li>Tablet PCs</li> <li>GPS Units</li> <li>Game Systems</li> <li>Portable TVs</li> <li>DVD Players</li> <li>MP3 Players</li> </ul> |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Product Model | PV400USB |
Show all 26 specsShow fewer
| Output Voltage | 5 V DC |
|---|---|
| Peak Power Load | 800 W |
| Protection Type | Overload Protection |
| Package Contents | <ul> <li>PV400USB 400W PowerVerter Ultra-Compact Car Inverter </li> <li>Red/Black Battery Cables </li> <li>CLA Adapter </li> <li>Warranty Information </li> <li>Owner's Manual </li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Minimum Frequency | 60 Hz |
| Plug/Connector Type | Cigarette Lighter Adapter |
| System Requirements | Vehicle's Cigarette Lighter Socket |
| Continuous Power Load | 400 W |
| Additional Information | <ul> <li>Overload Protection: 20A fuse</li> <li>USB Charging: Yes</li> <li>Pure Sine Wave Output: No</li> <li>Material of Construction: Plastic</li> <li>Remote Control Capability: No</li> </ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PV400USB |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in INVERT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


150W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 1 OUT CIGARETTE LIGHTER PLUG

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 1 OUT 2 USB CHARGING PORTS 2.1A

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER CUP HOLDER 2 OUT 2 USB CHARGE PORTS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.