
4-POST RM UPS INSTALLATION KIT 1U 20.5-36 SQUARE HOLES 150LBS
4-POST RM UPS INSTALLATION KIT 1U 20.5-36 SQUARE HOLES 150LBS
Key Features
- 4-post rackmount rails to support 1U of equipment
- Adjustable to any length between 20.5 and 36 inches
- Square hole rack attachment hardware included
- Supports weights up to 150 lbs.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 4POSTRAILKIT1U is an adjustable rackmount shelving system that supports 1U UPS systems as well as other 1U pieces of networking or power protection equipment. 4-post expandable mounting rails offer front to rear support for equipment with 17.5" wide rectangular chassis. Rails adjust to any setting between 20.5 and 36 inches. Includes mounting hardware compatible with square-hole racks. Supports up to 150 lbs.
Tech Specs
| Depth | 20.50" |
|---|---|
| Width | 1.49" |
| Height | 1.72" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | SmartRack |
| Product Name | 1U Universal Adjustable Rackmount Shelf Kit |
| Product Type | Rack Mount |
| Product Color | Silver |
| Product Model | 4POSTRAILKIT1U |
| Product Family | SmartRack |
Show all 20 specsShow fewer
| Device Supported | UPS |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>2 x Left Rail Piece (A Front and A Rear)</li><li>2 x Right Rail Piece (A Front and A Rear)</li><li>Mounting Hardware</li><li>Installation Guide</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Manufacturer Part Number | 4POSTRAILKIT1U |
| Maximum Adjustable Depth | 36" |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-KIT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

LAPTOP SECURITY LOCK KEYED THEFT DETERRENT CABLE 4FT
LAPTOP SECURITY LOCK COMBO THEFT DETERRENT CABLE 6FT

RACK CAGE NUTS HARDWARE KIT M6 SCREWS WASHERS CAGE NUTS BOLTS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.