4-PORT USB PORTABLE HUB USB 3.0 SUPERSPEED 1FT CABLE 5GBPS
4-PORT USB PORTABLE HUB USB 3.0 SUPERSPEED 1FT CABLE 5GBPS
Key Features
- Add 4 additional USB 3.0 ports to your PC, Laptop, or Tablet
- Compact design...4in long by 1.25in wide by .75in high
- Built-in 1-ft. attachment cable
- USB 3.0 SuperSpeed 5gbps
- Plug-n-Play...no drivers or software to load
- Bus powered...separate power supplied not needed
- Compatible with all Windows and MAC OS
- Backward compatible with Hi-Speed ( 480Mbps ), Full Speed ( 12Mbps ), and Low Speed ( 1.5Mbps) USB version
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite U360-004-MINI is a compact, 4-Port USB 3.0 SuperSpeed hub, with built-in cable, that provides up to 5Gbps transfer rates in a compact, portable format ( Computer and devices must be both USB3.0 rated to achieve maximum 5Gbps speeds ). Hub is backward compatible to USB 2.0 and 1.1, so that older USB devices can be attached ( devices will run at their native speeds of 480Mbps and 12Mbps respectively ).
Small, portable design allows the hub to travel easily, and built-in cable eliminates the need to carry a separate cable for attachment to laptops and tablets. Needed power comes from the attached computer... no need for external power adapter. Plug-n-Play...no drivers or software required. Works with all Windows and MAC operating systems.
Tech Specs
| Depth | 0.8" |
|---|---|
| Width | 1.3" |
| Height | 4.3" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Portable |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 4-Port Portable USB 3.0 SuperSpeed Hub |
| Product Type | USB Hub |
| Product Color | Black |
| Product Model | U360-004-MINI |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
Show all 19 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U360-004-MINI |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in XFER from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6IN USB-C TO SATA III ADAPTER GEN 1 W/ UASP 2.5-3.5IN HARD DRIVES

USB KEYSTONE JACK COUPLER F/F USB 3.0 PANEL MOUNT ALL-IN-ONE

USB-C TO USB-A ADAPTER M/F USB 3.1 5GBPS SMARTPHONES / TABLET
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.