4-PORT USB-A PCIE CARD 5GBPS 4X USB CONTROLLERS PCI EXPRESS CARD
4-PORT USB-A PCIE CARD 5GBPS 4X USB CONTROLLERS PCI EXPRESS CARD
Key Features
- HIGH-PERFORMANCE USB CARD: Upgrade or expand a desktop or server's USB connectivity by adding four USB Type-A ports, each with a dedicated controller capable of up to 5Gbps, via a single PCI Express 2.0 x4 connection
- 4X INDEPENDENT USB CONTROLLERS: Dedicated USB controllers per port enhance data throughput and ensure each device has up to 5Gbps bandwidth available; Ideal for simultaneously transferring large files or editing photos/videos on external storage devices
- HORIZONTAL USB PORTS: Enhance compatibility with different computer cases, reducing the risk of port clearance issues, and accommodating a wider range USB devices and cables
- OPTIONAL POWER: USB PCIe Expansion Card with SATA/LP4 power connectors provides additional power to the USB ports (when motherboard power is insufficient), supporting the Battery Charging 1.2 (5V 1.5A) specification & providing up to 5V 2A (10W) per port
- COMPATIBILITY: Drivers auto-install in most major operating systems including Windows 8 & up, macOS, and Linux; Works with all hardware platforms, including Intel, AMD, and Apple Silicon, that have a PCI Express 2.0 (or higher) x4, x8, or x16 slot
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Upgrade or expand the USB connectivity of a desktop computer or server by adding four independent USB Type-A 5Gbps ports over a single PCI Express 2.0 x4 connection.
Dedicated USB 5Gbps Per Port
When multiple devices are connected, traditional single-bus USB 3.2 Gen 1 cards share the maximum bandwidth across all ports. By employing four host controller chipsets, each port operates on its own independent channel, providing up to 5Gbps to each USB port, reducing performance bottlenecks and effectively quadrupling the total available bandwidth to 20Gbps.
Charge USB Devices
This USB PCIe expansion card can receive supplemental power through SATA or LP4 connectors. It supports the Battery Charging 1.2 (5V 1.5A) specification and provides up to 5V 2A (10W) on the USB Type-A ports when the bus power from the motherboard is insufficient.
Compatibility
The PCI Express USB card drivers auto-install in most major operating systems, including Windows 8 and later, macOS, and Linux. The expansion card supports hardware platforms such as Intel, AMD, and Apple Silicon and fits in PCI Express x4, x8, and x16 slots. Horizontal USB ports enhance compatibility with different computer cases, reduce the risk of port clearance issues, and accommodate a wider range of USB devices and cables.
Tech Specs
| Width | 4.7" |
|---|---|
| Height | 0.7" |
| Length | 6.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| USB Version | 3.2 Gen 1 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB Adapter |
| Product Type | USB Adapter |
| UASP Support | Yes |
| Product Color | Black |
| Host Interface | PCI Express x4 |
Show all 25 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li> USB Adapter</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
|---|---|
| Application/Usage | Hard Drive |
| Packaged Quantity | 1 |
| Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Platform Supported | PC |
| USB Connector Type | Type-A |
| Number of SATA Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | P5Q4A-USB-CARD |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Operating System Supported | Windows Server 2022 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SERCRD from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






