2 PORT PCI EXPRESS RS232 SERIAL ADAPTER CARD PCIE TO SERIAL DB9
2 PORT PCI EXPRESS RS232 SERIAL ADAPTER CARD PCIE TO SERIAL DB9
Key Features
- PCIE TO SERIAL: Connect serial RS232 (DB9) devices to a computer with this PC serial card. Features support for high performance 16C1050 UART on both DB9 male ports. Monitor activity with the built-in LED status lights on the PCI express DB9 card
- DEVICE COMPATIBILITY: Use this serial interface card to connect barcode readers/scanners, receipt printers, scales, PLCs, medical devices, etc. The UART PCIe card supplies 5V or 12V power over pin 9. Low-profile brackets are included
- APPLICATIONS: This card is ideal for IT applications such as server rooms, industrial control/automation, logistics, and laboratories. Continue using legacy hardware with this RS232 PCIe card. DB9 ports accept screw locking serial cables
- DUAL SERIAL PORT CARD SPECS: 16C1050 UART | Max Baud 921.6 Kbps per Port | 256 Byte FIFO | COM Retention | Supports Windows and Linux | Asix AX99100 Chipset | Odd/Even/Mark/Space/None Parity Modes | 5/6/7/8/9 Data Bits | PCIe 2.0 x1 | Low-profile Brackets
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this PCIe to RS232 card is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Add serial communication support to your desktop computer or Small Form Factor (SFF) system, using this two-port serial card. RS-232 (DB9) support enables control and communication with a serial peripheral device.
Legacy Connectivity
Install this card to enable the continued use of legacy serial devices, preventing down time and avoiding costly upgrades. The 2-port PCIe serial card is ideal for system upgrades in a wide range of applications for logistics, manufacturing, and freight sectors, and the IT industry, such as POS equipment, security systems, A/V installations, and more.
Connect with Ease
The RS-232 card features dual ports with 16C1050 UART support, 256-byte FIFO (transmit/receive), bi-directional speeds up to 921.6 Kbps per port, low-profile brackets are included for SFF systems, and serial port LED status lights. In addition, it supports Windows and Linux systems for maximum compatibility.
21050-PC-SERIAL-CARD is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 0.7" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Card Height | Low-profile |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Two-port PCIe Serial Card |
| Product Type | Serial Adapter |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Package Contents | <ul> <li>Two-port PCIe Serial Card</li> <li>2 x Low-Profile Brackets</li> <li>1 x Quick-Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
Show all 20 specsShow fewer
| Platform Supported | PC |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 0 oz |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 21050-PC-SERIAL-CARD |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Additional Warranty Information | <p> 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.</p> |
| Number of Serial Ports (External) | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SERCRD from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






