4-PORT USB 3.2 SUPERBOOSTER EXT EXTENDER
4-PORT USB 3.2 SUPERBOOSTER EXT EXTENDER
Key Features
- Extension of USB 3.2 data up to 328 ft (100m)over Cat6a cable
- USB 3.2 connectivity with data transfer rateup to 5Gbps
- Backwards compatible with USB 2.0 and 1.1
- Supports RS-232 pass-through and FSYNCGPIO pass-through (for industry camera use)
- Supports bi-directional 24V PoC
- Plug and play - no drivers required
- Perfect for extending cameras, white boards,storage drives, and other high bandwidthUSB devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
C2G's Superbooster 4-Port USB over Cat6a Extender Kit - USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) was designed to extend data from USB 3.2, 2.0 and 1.1 devices simultaneously up to 328 feet (100m) over a single Cat6a F/FTP cable, making it a perfect solution for USB 3.2 conferencing cameras, interactive white boards, security and monitoring, remote storage, and/or any other USB 3, 2 and 1 device.
No software drivers are required, making installation quick and easy with true plug and play convenience. Simply connect the Transmitter to the source computer, extend with a single category cable, and connect the Receiver to as many as four USB devices.
This Superbooster 4-Port Extender Kit provides the ability to connect USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) device types and is backwards compatible to USB 2.0 and 1.1 across a point-to-point connection.
Tested and Proven
This C2G Superbooster USB Extender has undergone rigorous compatibility testing with industry-leading video conferencing cameras, as well as solid state drives, docks, keyboards, mice and flash drives - ensuring total reliability and deployment confidence, plus saving valuable time for AV integrators as well.
This USB extender supports data transmission only-no DisplayPort Alt Mode video support.
This package includes:
1 × USB 3.0 Extender (Transmitter)
1 × USB 3.0 Extender (Receiver)
1 × 24V/2A Power Supply with US/EU/UK/AU Plugs
2 × 4pin-3.5mm Phoenix Connector (male)
4 × Mounting Ear
8 × Machine Screw (KM3*4)
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.9" |
| Width | 3.4" |
| Height | 1" |
| Length | 3.4" |
| Brand Name | C2G |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Line | Superbooster |
| Product Name | C2G Superbooster® 4-Port USB over Cat6a Extender Kit - USB 3.2 Gen1 (5Gbps) |
| Product Type | USB Extender |
| Input Voltage | 24 V |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | Superbooster |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>1 × USB 3.0 Extender (Transmitter)</li><li>1 × USB 3.0 Extender (Receiver)</li><li>1 × 24V/2A Power Supply with US/EU/UK/AU Plugs</li><li>2 × 4pin-3.5mm Phoenix Connector (male)</li><li>4 × Mounting Ear</li><li>8 × Machine Screw (KM3*4)</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Number of USB Ports | 7 |
| Maximum Extended Range | 328.08 ft |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | C2G54265 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB-SW from LEGRAND AV - C2G and similar brands
USB CAMERA EXTENDER- WP TO WP

PLUGABLE USB3-SWITCH2 USB 3.0 SHARING SWITCH

USB C MULTIPORT ADAPTER 100W PD 4K HDMI VGA HUB MINI TRAVEL DOCK
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



