
3U WALL MOUNT BRACKET
3U WALL MOUNT BRACKET
Key Features
- Vertical Rack for 19 Inch Network Equipment
- Mounts server and network equipment flush against the wall to save space
- Low-profile vertical rack perfect for when a server rack is too much
- Great for mounting servers, network switches, routers, patch panels, KVM switches, and power strips
- Also mounts under a desk or to the ceiling.
- Equipment mounts to standard EIA universal, square mounting holes
- Installation hardware, sheetrock anchors, and cage nuts included
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Our rack mount bracket is a perfect solution for small or home offices. In environments where a server rack is too much or there's just not enough room, this wall mount can flush mount your 19" equipment vertically to the wall or horizontally to the bottom of a desk. With up to a 200lb load capacity, can handle everything from switches and patch panels to heavy servers. Any equipment mounted horizontally must be attached with two brackets so that there are four areas of support. This vertical wall mount rack works with standard 19" server, networking, and telecommunications equipment from Dell, HP, IBM, Apple, Sun, Intel, Cisco, Juniper, 3Com and more.
Tech Specs
| Depth | 5.63" |
|---|---|
| Width | 19.75" |
| Height | 5.88" |
| Brand Name | Rack Solutions |
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Product Name | Wall Mount Rack Bracket |
| Product Type | Wall Mount |
| Compatibility | <ul><li>Most OEM slide rails: Dell, HP, IBM, Apple, Sun, Intel, Cisco, Juniper, 3Com</li><li>Round hole, threaded hole, and square hole equipment and slides</li><li>19 Inch Powerstrips</li><li>Network devices</li><li>Patch Panels</li></ul> |
| Product Model | 3URACK-119 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Package Contents | <ul><li>Wall Mount Rack Bracket</li><li>Cage-Nuts</li><li>Screws</li><li>Sheet Rock anchors</li></ul> |
| Product Material | Steel |
Show all 18 specsShow fewer
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 105 lb |
| Additional Information | <ul><li>Vertical mounting in any orientation</li><li>Horizontal mounting may require additional bracket depending upon equipment depth and weight</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | 3URACK-119 |
| Certifications & Standards | <ul><li>EIA-310 standard for 19 Inch</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.racksolutions.com |
Related Products
More in RACK-C from INNOVATION FIRST / RACK SOLUTIONS and similar brands
More from INNOVATION FIRST / RACK SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


