3FT LIGHTNING TO USB CHARGING CABLE HEAVY DUTY SYNC IPHONE APPLE
3FT LIGHTNING TO USB CHARGING CABLE HEAVY DUTY SYNC IPHONE APPLE
Key Features
- Heavy-duty short Lightning cable with bulletproof Aramid fiber construction charges and synchronizes your latest-generation Apple iPhone, iPad or iPod using the USB port on your computer. Designed to stand up to rigorous and frequent use.
- Cable with bulletproof Aramid fiber withstands strain of frequent use
- Connects to USB-A port on computer or wall charger
- MFi-certified for use with iPhone, iPad and iPod devices
- Nylon braiding maintains top performance and long life
- Reversible Lightning plug connects in either direction
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The M100-003-HD Heavy-Duty USB Sync/Charge Cable connects your latest-generation iPhone, iPad or iPod to the USB-A port on a computer or USB wall charger, so you can charge your Apple device and transfer data. The reversible 8-pin Lightning plug connects in either direction to ensure fast, easy connection every time. This short Lightning cable is constructed using bulletproof Aramid fiber. The cable's enhanced protection stands up to the strain of rigorous and frequent use. The double-braided nylon jacket and integral strain relief provide additional strength and flexibility to endure the stress and abuse of frequent use. The three-foot (0.9-meter) heavy-duty Lightning cable is MFi-certified for use with the latest generation of iPhone, iPad and iPod devices.
Syncs and Charges Your Apple 8-Pin Electronic Devices- Connects to USB-A port on computer or wall charger
- MFi-certified for use with the latest generation of iPhone, iPad and iPod devices
- Fumble-free reversible Lightning plug connects in either direction for quick connection every time
- Cable is designed to stand up to strain of rigorous and frequent use
- Double-braided nylon jacket helps maintain top performance and long life
- Integral strain relief helps cable and connectors move freely without stress or cracking
System Requirements
- USB-equipped computer or charger
- iPhone (5, 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X and newest models), iPad (4th and 5th generations), iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Air, iPad Air 2, iPod Touch (5th and 6th generations), iPad Pro 12.9 inch (1st generation) and iPad Pro 9.7 inch
Package Includes
- M100-003-HD Heavy-Duty USB Sync/Charge Cable with Lightning Connector, 3 ft.
Tech Specs
| MFI | Yes |
|---|---|
| Features | Flexible |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Lightning/USB |
| Cable Length | 3 ft |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Heavy-Duty USB Sync/Charge Cable with Lightning Connector, 3 ft. (0.9 m) |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | <b>Apple Products:</b><br /> <ul> <li>iPhone (5, 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X)</li> <li>iPad (4th and 5th generations)</li> <li>iPad mini</li> <li>iPad mini 2</li> <li>iPad mini 3</li> <li>iPad mini 4</li> <li>iPad Air</li> <li>iPad Air 2</li> <li>iPod Touch (5th and 6th generations)</li> <li>iPad Pro 12.9 inch (1st generation) </li> <li>iPad Pro 9.7 inch</li> </ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | M100-003-HD |
Show all 25 specsShow fewer
| Shipping Width | 4.57" |
|---|---|
| Shipping Height | 0.91" |
| Device Supported | iPad Air |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | M100-003-HD |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Lightning - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 8-pin Lightning - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in XFER from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
6IN USB TO 4PIN HEADER CABLE USB 2.0-A FEMALE TO MOTHERBOARD IDC
3FT USB EXTENSION CABLE M/F USB 2.0 HIGH SPEED 28/24 AWG USB-A
3FT USB CHARGING / SYNC CABLE APPLE 30PIN DOCK IPAD/IPHONE WHITE
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.