
3FT BLACK 3.5 MM AUDIO CABLE WITH LIGHTNING CONNECTOR
3FT BLACK 3.5 MM AUDIO CABLE WITH LIGHTNING CONNECTOR
Key Features
- Enjoy the feast of songs at supreme audio quality with audio device compatibility and swift data transfer
- Features Lightning/Mini-phone cable type to better accommodate your precise requirements with maximum productivity
- Fully compatible with audio devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enjoy your favorite music anywhere with a single cable that connects your iPhone to 3.5 mm car speakers orhome speaker systems. Available in multiple lengths for convenience, the first MFi-certified 3.5mm audio toLightning cable on the market guarantees sustained compatibility with iOS updates, preserving functionalityfor a seamless experience.
Made for:iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7,iPhone 7 Plus
THE BELKIN DIFFERENCE- Pioneer in technology and innovation for over 35 years
- MFi certification guarantees ongoing compatibility with iPhone after iOS updates
- Meets all Apple required and preferred standards for Lightning Audio to maintain sound quality
Access your favorite playlists or podcasts on your iPhone at home or in the car with a 3.5 mm Audio Cablewith Lightning connector. Attach the Lightning connector to your iPhone, and the 3.5 mm connector to yourcar stereo or a home speaker system for a simple, one-cable connection.
MFi-CERTIFIED FOR ONGOING COMPATIBLITY
The first MFi-certified cable of its kind, not only guarantees compatibility with your iPhone, but ensuressustained functionality after iOS updates.
MULTIPLE LENGTHSAvailable in 3-foot or 6-foot lengths, this cable is a seamless fit in your car or home environment. The3-foot minimizes clutter in the front seat or on a desktop, while the 6-foot is ideal for hidden orharder-to-reach AUX ports both at home and in the car.
At a Glance:- Enjoy music from your iPhone in the car or at home
- Connect with a single cable - no adapter required
- MFi-certified to guarantee compatibility after iOS updates
- Built-in Digital to Analog converter outputs high resolution audio
- Available in 3-foot/0.9m or 6-foot/1.8m lengths
- 3.5 mm Audio Cable with Lightning Connector
- Regulatory Compliance Manual
Tech Specs
| MFI | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Belkin |
| Cable Type | Lightning/Mini-phone |
| Cable Length | 3 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | 3.5 mm Audio Cable With Lightning Connector |
| Product Type | Audio/Data Transfer Cable |
| Compatibility | <br /><p><b>Apple Devices:</b></p><li>iPad 9th gen</li><li>iPhone 11</li><li>iPhone 11 Pro</li><li>iPhone 11 Pro Max</li><li>iPhone 12</li><li>iPhone 12 Pro</li><li>iPhone 12 Pro Max</li><li>iPhone 12 mini</li><li>iPhone 13</li><li>iPhone 13 Pro</li><li>iPhone 13 Pro Max</li><li>iPhone 13 mini</li><li>iPhone 14</li><li>iPhone 14 Plus</li><li>iPhone 14 Pro</li><li>iPhone 14 Pro Max</li><li>iPhone 7</li><li>iPhone 7 Plus</li><li>iPhone 8</li><li>iPhone 8 Plus</li><li>iPhone X</li><li>iPhone XR</li><li>iPhone XS</li><li>iPhone XS Max |
| Product Color | Black |
| Shipping Width | 40.47" |
| Shipping Height | 5.34" |
Show all 24 specsShow fewer
| Device Supported | iPad |
|---|---|
| Package Contents | <li>3.5 mm Audio Cable With Lightning Connector</li><li>Regulatory Compliance Manual</li> |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Part Number | AV10172BT03-BLK |
| Connector Type on First End | Lightning - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.34 oz |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x Lightning - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
Related Products
More in AUDCBL from BELKIN MOBILE and similar brands
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



