
375W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 2 OUT 5-15R CIGARETTE LIGHTER
375W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 2 OUT 5-15R CIGARETTE LIGHTER
Key Features
- 12V DC input; 120V AC output; 2 outlets
- 375 watts continuous output
- 600 watts peak output (instantaneous)
- Convenient cigarette lighter plug
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ultra-compact inverter with two outlets allows you to run AC devices from any 12-volt cigarette lighter socket. Inverter provides 375 watts of continuous output power and 600 watts of peak output power. Lightweight design features all-metal housing for increased durability. Low-battery alarm features an auto-shutoff function to preserve your vehicle's battery. Overload alarm with auto shutoff prevents wattage overload. Replaceable, 40-amp fuse protects the inverter from overload.
Tech Specs
| Depth | 7" |
|---|---|
| Width | 4.3" |
| Height | 2" |
| Recycled | No |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | PowerVerter |
| Product Name | PowerVerter 375W Ultra-compact Inverter |
| Product Type | Power Inverter |
| Input Voltage | 12 V DC |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Color | Blue |
|---|---|
| Product Model | PV375 |
| TAA Compliant | Yes |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Peak Power Load | 600 W |
| Protection Type | Overload Protection |
| Package Contents | <ul><li>PowerVerter 375-Watt Ultra-Compact Inverter</li><li>PV375 Inverter</li><li>Warranty information</li><li>Instruction manual</li></ul> |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage Range | 10 V DC - 15 V DC |
| Plug/Connector Type | Cigarette Lighter Adapter |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Continuous Power Load | 375 W |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | PV375 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in INVERT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


150W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 1 OUT CIGARETTE LIGHTER PLUG

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 1 OUT 2 USB CHARGING PORTS 2.1A

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER CUP HOLDER 2 OUT 2 USB CHARGE PORTS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.