36X COREX CART MAROON PAINT
36X COREX CART MAROON PAINT
Key Features
- A perfect companion for easy mobility
- Chromebook is an excellent choice to safely handle chromebook with added mobility
- Cable management feature helps to keep cables concealed and organized
- The beautiful maroon color infuses an adequate appearance
- Sturdy and durable Steel
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The flexible CORE®X Cart boasts a large capacity, durable construction and adjustable devices slots. This large charging cart also comes with a unique cable management system for added convenience.
Ready To Use
The CORE®X Cart arrives fully assembled and prepared for immediate deployment.
Personalize. Your Product, Your Identity
Select from our diverse palette of 16 colors and customize your large computer cart with your organizations logo.
Pre-Wired Options Available
Optimize your time with our pre-wired solutions.
Tech Specs
| Depth | 26" |
|---|---|
| Width | 29.50" |
| Height | 44.50" |
| Features | Durable |
| Brand Name | Bretford |
| Slot Depth | 17" |
| Slot Width | 1.25" |
| Wheel Size | 5" |
| Slot Height | 10" |
| Color Family | Red |
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Line | Core X |
|---|---|
| Product Name | CORE X Cart Large Charging Cart |
| Product Type | Charging Cart |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Maroon |
| Product Model | TCOREX36 |
| Product Family | Core X |
| Locking Storage | Yes |
| Package Contents | <ul><li> CORE X Cart Large Charging Cart</li><li> Power Cord</li><li> Combination Padlock</li></ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Tablet |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Number of Casters | 4 |
| Weight (Approximate) | 175 lb |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Manufacturer Part Number | TCOREX36-MA |
| Number of Devices Supported | 36 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bretford.com |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Additional Warranty Information | <p>7 year electrical and mechanical warranty</p> |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from BRETFORD MANUFACTURING and similar brands
MOBILE INSTRUCTOR CART 6OUT ELECTRICAL PACIFIC BLUE

MOBILE INSTRUCTOR CART 6OUT ELECTRICAL MUSTARD
MOBILE INSTRUCTOR CART CABINET 6OUT ELECTRICAL SKY
More from BRETFORD MANUFACTURING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


