CUBE TOPLOADER 30X CADDY AC ARCTIC WHI
CUBE TOPLOADER 30X CADDY AC ARCTIC WHI
Key Features
- Safe, Soft Close Lid: Designed with gas struts to safely open and close to prevent students from encountering pinch points.
- BUILT TO LAST: Each CUBE Toploader™ Cart is fully welded. Designed and built in the USA.
- READY TO USE: The CUBE Toploader™ Cart comes fully assembled and ready to load.
- CABLE BOSS<sup>®: </sup>Bretford's unique cord management system that keeps cords securely organized.
- Bretford Caddy: Tech basket designed in collaboration with Higher Ground<sup>®</sup>, leaders in device protection, to protect and quickly deploy devices in the classroom.
- Convenient Cable Management: The Cable Boss™ cord management system provides notched hooks that make it easy to organize cables.
- Adapter Storage: Lockable Panel conceals adapters safely below devices
- Smart Agile Power: Digital cycle timer rotates charging every 10 minutes, ensuring a safe charge.
- Security: Secure devices using a durable, programmable combination lock included with the cart.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Quickly and safely deploy devices in the classroom with the CUBE Toploader®Cart with Caddies. Keep Chromebooks, laptops and tablets, up to 13 in., charged and ready to go. This solution comes with 6 caddies to support up to 30 devices.
Protect Your Investment
Included Caddies are constructed from durable, high-quality EVA foam material, providing the utmost protection to your devices.
Safe Soft Close
Equipped with gas struts for safe open and close.
Ready to Use
The CUBE Toploader®Cart comes fully assembled and ready to load.
Tech Specs
| Depth | 23" |
|---|---|
| Width | 34" |
| Height | 33" |
| Features | Combination Padlock |
| Brand Name | Bretford |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Product Line | CUBE Toploader |
| Product Name | CUBE Toploader Cart with Caddies |
| Product Type | Charging Cart |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Color | Arctic White |
|---|---|
| Product Model | TVTL30CAD |
| Product Family | CUBE Toploader |
| Locking Storage | Yes |
| Package Contents | <ul><li> CUBE Toploader Cart with Caddies</li><li> 6 x Caddies</li><li> Power Cord</li><li> Programmable Combination Padlock</li></ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Tablet |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Number of Casters | 4 |
| Weight (Approximate) | 118 lb |
| Manufacturer Part Number | TVTL30CAD-AW |
| Number of Devices Supported | 30 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bretford.com |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
| Additional Warranty Information | <p>7 year electrical and mechanical warranty</p> |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from BRETFORD MANUFACTURING and similar brands
MOBILE INSTRUCTOR CART 6OUT ELECTRICAL PACIFIC BLUE

MOBILE INSTRUCTOR CART 6OUT ELECTRICAL MUSTARD
MOBILE INSTRUCTOR CART CABINET 6OUT ELECTRICAL SKY
More from BRETFORD MANUFACTURING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


