350W POWER INVERTER/CHARGER FOR MOBILE MED EQUIP. 230V IEC 60601-1
350W POWER INVERTER/CHARGER FOR MOBILE MED EQUIP. 230V IEC 60601-1
Key Features
- All-in-one inverter/charger/controller powers equipment on mobile medical carts
- Approved for use inside and outside patient care areas
- Approved to EN60601-1-2:2015, 4th Edition
- Works with sealed lead acid (SLA) batteries to fit your power requirements
- Internal ATS powers connected equipment and recharges battery simultaneously
- Free PowerAlert® software protects valuable patient data from loss or corruption
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
350W 230V Medical-Grade Mobile Power Inverter/Charger for Medical Carts
This cost-effective hospital-cart power inverter/charger for medical equipment integrates seamlessly into your existing system. The HCINT350SNR medical inverter battery charger is the ideal solution for providing safe, compliant power to mobile medical equipment used both inside and outside patient care areas. It is compatible with SLA batteries (not included).
Medical Inverter Provides IEC 60601-1 Compliance for All Connected Electronic Devices
An isolation transformer reduces the cumulative shock potential of connected equipment, which helps ensure IEC 60601-1 compliance for use in every sector of healthcare facilities, including patient care areas. In addition to IEC 60601-1, this module meets NFPA, NEC and Joint Commission standards.
Smart Charging System for Long Battery Life
The advanced three-stage charger recharges batteries faster and more safely than conventional chargers. An internal automatic transfer switch (ATS) lets the module power connected equipment while also recharging the battery at the same time. The HCINT350SNR can provide multiple hours of AC power in standard configuration, though runtime varies depending on battery condition and load.
Combats Electromagnetic Interference That Can Harm Equipment
Various electromagnetic and radio sources found in virtually every medical facility can cause disruptive interference on the AC line. Known as EMI (electromagnetic interference) and RFI (radio frequency interference), this line noise is a common cause of performance problems and can lead to incremental hardware damage and data corruption. The HCINT350SNR incorporates technology that filters out disruptive line noise so that it won't affect your equipment.
Superior Design for Simple Fuss-Free Use
The HCINT350SNR's simple cart and fleet management lets you track usage data at a glance. Tripp Lite's free downloadable PowerAlert software automatically saves valuable patient data from loss or corruption if the cart is left unattended and battery power is depleted. An remote user interface (RUI; sold separately) displays output and battery status and includes on/off and alarm-mute switches.
Rugged Construction Sure to Stand Up to Demanding Environments
The compact steel housing features a USB communication port and one C13 AC outlet on a six-inch dongle for connecting a device's power cord. It is designed to endure in severe medical environments where reliable power is essential.
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 6" |
| Height | 11.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 350W Power Inverter/Charger for Mobile Medical Equipment, 230V - IEC 60601-1 |
| Product Type | Power Inverter |
| Product Model | HCINT350SNR |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Peak Power Load | 350 W |
| Country of Origin | China |
Show all 17 specsShow fewer
| Maximum Frequency | 50 Hz |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 14 lb |
| Continuous Power Load | 350 W |
| Manufacturer Part Number | HCINT350SNR |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in S-PWR from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands
12V DC ADAPTER M BARREL POWER SUPPLY ADAPTER CORD REPLACEMENT

5V DC ADAPTER UNIVERSAL POWER SUPPLY ADAPTER CORD REPLACEMENT

12V DC ADAPTER DIN BARREL POWER SUPPLY ADAPTER CORD REPLACEMENT
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.