33FT USB EXTENSION CABLE USB MF SUPERSPEED ACTIVE REPEATER A/A 10M
33FT USB EXTENSION CABLE USB MF SUPERSPEED ACTIVE REPEATER A/A 10M
Key Features
- Extend a USB 3.0 signal 33 ft. (10 m.)
- Increase the extension distance to 66 ft. (20 m.) by connecting two U330-10M together
- Supports USB 3.0 SuperSpeed data transfer rates up to 5Gbps
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 33-ft. USB 3.0 active extension cable is a bus powered extension cable that can be used to increase the length of a device cable without the worry of signal loss and potential performance problems. Increase the extension distance to 66 ft. (20 m.) by connecting two U330-10M together. USB limits a cable's length to 16ft. Any length above 16 feet requires the use of an active cable such as this one. This cable has a signal booster built in. The cable must be plugged directly into a USB port (either on the PC or a hub). Use a standard 6' 10' or 15' USB 3.0 A-B cable to reach the desired distance. The U330-10M provides up to 120mA of power to the connected device. If your device requires more than 120mA of power, an external power supply will be required. The U330-10M accepts a 5V, 2A power supply with a 3.5 x 1.35mm DC jack. The output plug on the power supply should have a positive tip and a negative sleeve.
Tech Specs
| Features | Signal Booster |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 32.80 ft |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | USB 3.0 SuperSpeed Active Extension Repeater Cable (A M/F) 10M (33-ft.) |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Gray |
| Product Model | U330-10M |
| Shipping Width | 9" |
Show all 24 specsShow fewer
| Shipping Height | 10.60" |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U330-10M |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Female |
Datasheets & Resources
Related Products
More in XFER from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
6IN USB TO 4PIN HEADER CABLE USB 2.0-A FEMALE TO MOTHERBOARD IDC
3FT USB EXTENSION CABLE M/F USB 2.0 HIGH SPEED 28/24 AWG USB-A
3FT USB CHARGING / SYNC CABLE APPLE 30PIN DOCK IPAD/IPHONE WHITE
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.