
32X32 MODULAR DIGITAL MATRIX CHASSIS GEN 2
32X32 MODULAR DIGITAL MATRIX CHASSIS GEN 2
Key Features
- 32 x 32 I/O connections via 8 x 8 I/O slots for modular matrix boards
- Multiple Control Methods - system management via front-panel pushbuttons, serial control over RS-232/RS-485/RS-422, and web GUI/Telnet over Ethernet connections
- View and control via ATEN Video Matrix Control App in a swift and agile way
- True 4K Resolutions - Supports uncompressed video resolutions up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160@60Hz (4:4:4)
- Scaler - features a video scaling function to convert input resolutions to the optimum display resolutions
- Seamless Switch™ - features close-to-zero second switching for continuous video streams, real-time switching, and stable signal transmissions
- Video Wall - allows you to create custom video wall layouts via intuitive web GUI
- Live Streaming - supports single source live streaming via web GUI for convenient evaluation of display output
- Content and Layout Preview - displays thumbnails of source media in web GUI, simplifying profile configuration
- Hot-swappable I/O boards, fan module, and power supplies for easy maintenance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VM3250 Modular Matrix Switch Gen. 2 offers advanced access and real-time control of multiple local and remote A/V input devices and displays from a single chassis. The VM3250 allows users to independently switch and route video and/or audio content directly to various monitors, displays, projectors, and/or speakers from the front panel pushbuttons. A built-in Scaler encodes the video format in order to provide seamless, real-time switching. The front panel LCD shows a quick view of active port connections. The switch also includes an option to select an EDID Mode that yields the best resolution across different monitors.
Boasting a sophisticated and reliable design that delivers the best audio/visual distribution and control, the solution also incorporates an Award-winning GUI that can be accessed from anywhere over a network or the internet. Through the intuitive web interface, video sources can be previewed in real-time via live streaming and video walls can be easily set up. A calendar-based scheduling function allows you to queue and play connection profiles via a calendar view for a set period of time, reducing related operation costs.
The VM3250 is easily expandable and accommodates a lineup of hot-swappable ATEN I/O boards. Equipped with automatic signal conversion, it allows various combinations of digital and analog video interfaces, including Fiber Optic, HDBaseT, DisplayPort, HDMI, DVI, 3G-SDI, and VGA. The flexibility and expandability make it ideal for large-scale A/V applications such as broadcasting stations, traffic and transportation-related control rooms, emergency service centers, and any application that requires customizable, high-speed A/V signal routing.
Tech Specs
| Depth | 18.6" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 15.7" |
| Brand Name | ATEN |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 32 x 32 Modular Matrix Switch Gen.2 |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Product Model | VM3250 |
| Graphics Modes | 4K |
| Device Supported | Display |
| Package Contents | <ul> <li>32 x 32 Modular Matrix Switch Gen.2</li> <li>1 x Power Module</li> <li>1 x Terminal Block Connector</li> <li>1 x Power Cord</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
Show all 24 specsShow fewer
| Connectivity (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 40.12 lb |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VM3250 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Displays Supported | 32 |
| Number of Input Devices Supported | 32 |
| Number of Connectivity (RJ-45) Ports | 1 |
Related Products
More in A/V-SW from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL and similar brands
More from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL
Other products available from this brand

350MHZ 2PORT VGA SPLITTER WITH MOUNTING KIT VGA CABLE

6FT 8BUTTON REMOTE PORTSELECTOR FOR USE WITH ALL PP 4.0 MODELS ONLY

FULL HD HDMI OVER IP EXTENDER RECEIVER UNIT

2-PORT USB DVI DUAL DISPLAY PP4.0 SECURE KVM W/ CAC SUPPORT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


