32X LINK CART NETWORK READY BLK PUMICE/ALUMINUM PAINT
32X LINK CART NETWORK READY BLK PUMICE/ALUMINUM PAINT
Key Features
- A perfect companion for easy mobility
- Notebook is an excellent choice to safely handle notebook with added mobility
- Sturdy and durable Steel
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Keep laptops secure, charged and up to date. This rugged Link® Cart is equipped with Ethernet cables, dedicated space for a rack-mount network switch, and two fans for cooling. This cart makes it easy for IT administrators to push updates to all devices simultaneously.
Tech Specs
| Depth | 24" |
|---|---|
| Width | 48" |
| Height | 43" |
| Features | Combination Padlock |
| Brand Name | Bretford |
| Caster Size | 5" |
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Product Line | Link |
| Product Name | Link Cart |
| Product Type | Charging Cart |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Family | Link |
|---|---|
| Locking Storage | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>Link Cart</li> <li>Power Cord</li> <li>Combination Padlock</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Notebook |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Number of Casters | 4 |
| Weight (Approximate) | 251 lb |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Manufacturer Part Number | MDMLAP32NR-BPAL |
| Number of Devices Supported | 32 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bretford.com |
| Maximum Screen Size Supported | 15" |
| Additional Warranty Information | 7 year electrical and mechanical warranty |
Related Products
More in NB-CAS from BRETFORD MANUFACTURING and similar brands
MOBILE INSTRUCTOR CART 6OUT ELECTRICAL PACIFIC BLUE

MOBILE INSTRUCTOR CART 6OUT ELECTRICAL MUSTARD
MOBILE INSTRUCTOR CART CABINET 6OUT ELECTRICAL SKY
More from BRETFORD MANUFACTURING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


