
4-PORT USB 2.0 HUB USB BUS POWERED
$12.29
3 PORT USB C HUB WITH ETHERNET TYPE C GIGABIT RJ45 USB ADAPTER
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Width | 1.8" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 4" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Portable |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB/Ethernet Combo Hub |
| Product Type | USB/Ethernet Combo Hub |
| UASP Support | Yes |
| Product Color | Space Gray |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Additional Information | <b>OS Compatibility:</b><br /> <ul> <li>Windows® 11 (32/64 bit)</li> <li>Windows® 10 (32/64 bit)</li> <li>Windows® 8.1 (32/64bit)</li> <li>Windows® 7 (32/64bit)</li> <li>Windows® Server 2008 R2</li> <li>Windows® Server 2012(32/64bit)</li> <li>Windows® Server 2016</li> <li>Windows® Server 2019</li> <li>macOS 10.10-10.15, 11.0, 12.0, 13.0</li> <li>Linux Kernel 4.x and up - LTS Versions only</li> <li>Ubuntu 14.x LTS - 19.x LTS</li> <li>iPadOS 13.1 and up Chrome OS 61.x and up</li> <li>Android OS 8.x and up</li> </ul> |
| Number of USB 3.2 Ports | 3 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | HB31C2A1CGB |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Operating System Supported | Android 8.0 Oreo |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
More in USBCON from STARTECH.COM and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.