
4-PORT USB 2.0 HUB USB BUS POWERED
4-PORT USB 2.0 HUB USB BUS POWERED
Key Features
- 4-PORT USB HUB: Bus-powered USB-A to USB 2.0 Hub connects up to four USB 2.0 devices to a laptop/PC via a single free USB 2.0 or 3.0 port; Supports USB 2.0 (480Mbps) transfer speeds, and is backward compatible with USB 1.1
- BUS POWERED USB HUB: Offers plug-and-play installation and supports hot-swapping and hot-plugging; Overcurrent Protection (OCP) protects connected peripherals from overdrawing power; Shares a total of 500mA across all four ports
- ORGANIZED & PORTABLE: Compact and lightweight design with 6in (15cm) built-in USB-A cable makes it ideal for both travelling and desktop use; All ports are located on one side for easy access when connecting or disconnecting devices
- NO DRIVERS OR SOFTWARE: Works on all operating systems including Windows, macOS, Linux, and ChromeOS; Compatible with USB Type-A host devices such as Lenovo X1 Carbon, Dell XPS, and Microsoft Surface
- APPLICATIONS: Works on computers and notebooks for USB devices such as a mouse, keyboard, or flash drive; Make hard-to-reach USB ports more accessible; Ideal for use in home/office/hot-desk environments to provide USB hub access for multiple devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Connect up to four USB 2.0 devices to a laptop/PC via a single available USB 2.0 or 3.0 port.
Add USB Ports Anywhere You Go
With its compact and lightweight design, this 4-port USB hub is designed for mobility. It features a compact, USB-powered design that makes it perfect for travel. The hub also features small-footprint housing, which means it takes up less desk space. It easily fits into a laptop bag when traveling, allowing you to expand your connection options almost anywhere you need to. It's perfect for connecting common USB devices such as a mouse, keyboard, or flash drive.
Bus-Powered Design Makes Travel Hassle-Free
This versatile hub features a built-in 6in (15cm) USB cable and is bus-powered, so it draws its power directly from the computer's USB port, reducing clutter and simplifying setup by eliminating the need for an external power adapter.
Convenient Port Access
With all four USB 2.0 ports on one side, this hub makes it easier to access ports to connect or disconnect devices.
Universally Supported, for Easy Installation
The USB Hub is OS independent, supporting all operating systems (Windows, macOS, ChromeOS, and Linux), and installs automatically when connected to a computer.
Tech Specs
| Width | 1.6" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 3.1" |
| Features | Plug and Play |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Portable |
| USB Version | 2.0 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Travel Mini USB Hub |
| Product Type | USB Hub |
| UASP Support | No |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Application/Usage | Keyboard |
| Packaged Quantity | 1 |
| Data Transfer Rate | 60 MB/s |
| USB Connector Type | Type-A |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | ST4200MINI2-USB-HUB |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Operating System Supported | macOS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USBCON from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






