
4-PORT USB 2.0 HUB USB BUS POWERED
$12.29
3 PORT USB C HUB USB 3.1 TYPE C ETHERNET CHARGING DESKTOP USBC HUB
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Width | 2.4" |
|---|---|
| Height | 1" |
| Length | 3.9" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3-Port USB-C Hub with LAN Port - 10 Gbps - 2x USBA & 1x USB-C - Powered |
| Product Type | USB/Ethernet Combo Hub |
| UASP Support | Yes |
| Product Color | Space Gray |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Power Plug Type | Type M |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>3-Port USB-C Hub with LAN Port - 10 Gbps - 2x USBA & 1x USB-C - Powered</li> <li>1 x Universal Power Adapter</li> <li>4 x Power Adapter Clips (NA/JP, UK, EU, ANZ)</li> <li>1 x USB-C Host Cable (1 m)</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 3.10 oz |
| Additional Information | <p><b>OS Compatibility:</b></p> <ul> <li>Windows® 11 (32/64 bit)</li> <li>Windows® 10 (32/64 bit)</li> <li>Windows® 8.1 (32/64bit)</li> <li>Windows® 7 (32/64bit)</li> <li>Windows® Server 2008 R2</li> <li>Windows® Server 2012(32/64bit)</li> <li>Windows® Server 2016</li> <li>Windows® Server 2019</li> <li>macOS 10.10-10.15, 11.0, 12.0, 13.0</li> <li>Linux Kernel 4.x LTS and up</li> <li>Ubuntu 14.x LTS - 19.x LTS</li> <li>iPadOS 13.1 and up Chrome OS 61.x and up</li> <li>Android OS 8.x and up</li> </ul> |
| Number of USB 3.2 Ports | 3 |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | HB31C2A1CGS |
| Included Power Plug Types | ANZ |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Operating System Supported | Ubuntu 19 LTS |
| Compatible Power Plug Types | EU |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
More in USBCON from STARTECH.COM and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.