
3-IN-1 UNIVERSAL LAPTOP LOCK - 6.6FT MASTER KEYED SECURITY CABLE
3-IN-1 UNIVERSAL LAPTOP LOCK - 6.6FT MASTER KEYED SECURITY CABLE
Key Features
- 3-IN-1 LAPTOP LOCK: This TAA-compliant universal lock is compatible with Noble Wedge®; K-Slot (T-Bar), and Nano lock slots using an adjustable lock tip; 6.6ft (2m) thick cut-resistant cable; Lock can withstand a pull force of up to and 135lb (61.2kg)
- MASTER KEY ON-DEMAND: The lock includes a set of two keys; IT managers or designated key holders have the option to request a master key when deploying multiple units; 25 Pack available: UNIVMK25-LAPTOP-LOCK
- COMPATIBILITY: Universal locking cable for laptop works with HP, Dell, Microsoft, and others; Notebook anti-theft lock is not brand-specific for future-proof compatibility with industry-standard security slots; Secure office and lab equipment
- CLEVER DESIGN: Ball joint enables 360° rotation, and the elbow joint's 90° pivot help reduce coiling and minimize strain on the slot; Protective spacers are included to prevent scuffing the device and improve the fit; Carbon steel cut resistant cable
- FLEXIBLE INSTALLATION: Included hook & loop strap keeps portable notebook cable lock organized; Accessorize with anchor locks LTANCHOR, KSLTAD, and LTANCHORL (sold separately) to safeguard equipment that lacks a security slot
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 3-in-1 Universal Laptop Lock is a versatile solution compatible with Noble Wedge®; K-Slot (T-Bar), or Nano, providing flexibility and convenience.
Adaptable Security
A unique on-the-fly lock tip mechanism enables quickly adapting the lock tip to fit different security slot types. Simply rotate the lock selection dial to change the shape of the lock tip to match the security slot, without requiring additional tools or carry separate lock tips. The cut-resistant steel security cable is 6.6ft (2m) long providing reach and durability.
Master Keyed Lock
The lock is master keyed and include a set of two keys. The lock can withstand a pull force of 201lb (91.2kg) for K-slot, 217.8lb (98.8kg) for Nano, and 135lb (61.2kg) for Noble Wedge®; ensuring the computer or other devices remains safe from theft.
Note:
Widely Compatible
The versatile security lock is not limited to laptops or notebooks only. Expand the utility of this lock to secure other devices such as docking stations, monitors, printers, SFF computers, projectors, oscilloscopes, or other office and lab equipment. The lock is future-proof and is compatible with old and new computers and peripherals from various brands, including HP, Dell, Microsoft, and more. Spacers are included to protect the device from scuffing or denting the lock slot while ensuring a better fit to the device.
Full-Motion Lock Design
The diameter of the lock head is 0.5in (14mm) and features a ball joint design that allows for 360° rotation and 90° pivot of the lock head. This flexibility reduces coiling and minimizes strain on the notebook slot, enhancing durability and usability.
Tech Specs
| Width | 0.6" |
|---|---|
| Height | 1.3" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Theft Resistant |
| Cable Length | 6.60 ft |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Laptop Security Lock |
| Product Type | Cable Lock |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Device Supported | Monitor |
Show all 22 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li> Laptop Security Lock</li><li> 2 x Keys</li><li> Spacers</li><li> Hook-and-Loop Strap</li><li> Quick-Start Guide</li></ul> |
|---|---|
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Office |
| Packaged Quantity | 1 |
| Security Features | Wedge Lock Slot |
| Weight (Approximate) | 4.40 oz |
| Lock Configuration Type | Patented T-bar/Master Keyed Lock |
| Number of Keys Included | 2 |
| Manufacturer Part Number | UNIVKMKO-LAPTOP-LOCK |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-KIT from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





