
PRIVACY SCREEN ADHESIVE STRIPS / SLIDE MOUNTING REPLACEMENT TABS
PRIVACY SCREEN ADHESIVE STRIPS / SLIDE MOUNTING REPLACEMENT TABS
Key Features
- Privacy Screen Filter - Perfect for open, high-movement situations or wherever on-screen information should be kept private
- Fits 32" Monitor
- LCD display type support is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- Reusable feature for better reliance and usability
- Privacy Screen Filter with monitor device support for maximum efficiency and convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Replace Lost or Damaged Mounting Hardware
The privacy screen installation kit includes an eight-piece adhesive bezel tab set (two large and six small), a twelve-piece adhesive strip set (six short and six long), and a wiping cloth. Use the mounting tabs for non-permanent installations, with the ability to quicky remove and reuse privacy screens for multiple monitors of the same size, or switch between matte and glossy sides of a privacy filter. The adhesive strips are for semi-permanent installations. The strips can be removed without leaving behind any adhesive residue.
Compatibility
The universal installation kit is compatible with StarTech.com's privacy filters, such as PRIVSCNMONxx, PRIVACY-SCREEN-xxM, and PRIVACY-SCREEN-xxMB, as well as third-party privacy filters. The installation kit can be used for monitors of up to 32 inches; larger displays may require additional kits.
The MON-PRIVACY-SCREEN-K is TAA compliant and backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 4.30" |
|---|---|
| Height | 0.10" |
| Features | Residue-free Removal |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Color Family | Clear |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Color | Clear |
| TAA Compliant | Yes |
| Device Supported | Monitor |
Show all 20 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>Privacy Screen Filter</li> <li>8 x Adhesive bezel tab set (two large and six small)</li> <li>12 x Adhesive strip set (six short and six long)</li> <li>1 x Wiping cloth</li> </ul> |
|---|---|
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 0.90 oz |
| Display Size Supported | 32" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | MON-PRIVACY-SCREEN-K |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-KIT from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





