
2POST RELAY RACK SHELF 7IN VENTED FLANGES DOWN FIXED
2POST RELAY RACK SHELF 7IN VENTED FLANGES DOWN FIXED
Key Features
- Great for Mounting Small IT or AV Equipment in a Rack
- Mount in 2 post or 4 post racks
- Fits most 19 inch EIA standard relay racks
- Compatible with round, threaded or square rack holes
- Made in the USA from high quality 16 GA steel
- Weight Capacity: 30lbs (14kgs)
- Slots for optional equipment straps
- Over 20 years in the server mounting industry
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A Small, Cantilever Server Shelf Built for Mounting IT Equipment Whether it's routers, switches, AV equipment, or small computers, this rack shelf can keep them secure in place. With a weight capacity of up to 30lbs, this shallow rack shelf easily supports IT equipment with a 7 inch depth. Choose Between Different Designs Vented shelves allow for more airflow and heat dissipation. Choosing the flanges up option ensures that the equipment won't slip off of the rack. The flanges down option allows more access to the front of the equipment.
Tech Specs
| Depth | 7" |
|---|---|
| Width | 17.5" |
| Features | Vented |
| Brand Name | Rack Solutions |
| Rack Width | 19" |
| Rack Height | 1U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Product Name | Relay |
| Product Type | Rack Shelf |
| Compatibility | <ul><li>19" EIA-310 racks</li></ul> |
| Product Color | Black Textured Powder Coat |
Show all 22 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>7in Relay Rack Shelf</li><li>12-24 and 10-32 screws</li></ul> |
| Product Material | Steel |
| Country of Origin | United States |
| Additional Information | <ul><li>Hole-to-Hole spacing is 18-5/16in</li><li>Shelf depth is measured from front to rear including flanges</li><li>The equipment can be deeper than the rack mount shelf as long as the equipment is installed on the opposite side of the flanges</li><li>The flanges are used to increase the load bearing capacity of the rack mount shelf or used to prevent equipment movement</li><li>Rack Shelves can mount up-side-down</li><li>Stiffeners Bent Down</li><li>Durable Powder Coated Black finish</li><li>Flanges Down</li></ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 1USHL-022HALF-7DV |
| Manufacturer Website Address | http://www.racksolutions.com |
| Static/Stationary Weight Capacity | 30 lb |
Related Products
More in RACK-C from INNOVATION FIRST / RACK SOLUTIONS and similar brands
More from INNOVATION FIRST / RACK SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


